İZMİR İÇİN ACİL MÜDAHALE

İzmir için acil müdahale.

27 Mart 2017 Pazartesi 09:51 < EKONOMİ / FİNANS
İzmir'in turizmdeki kayıpları, sektörde endişeleri arttırırken, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) yönetimi, hükümetten ve yerel yöneticilerden acil müdahale talep etti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir Medya Platformu üyeleriyle Ege Palas Oteli'nde bir araya geldi. İzmir'in turizmdeki kayıplarını tek tek anlatan İşler, hükümet ile yerel yönetimin el birliğiyle bu soruna müdahale etmesini istedi.

"KRUVAZİYERİ GERİ KAZANMALIYIZ"
2015 yılında İzmir'e 1 milyon 200 bin turist geldiğini hatırlatan İşler, "Bunun 484 bini kurivaziyerlerle geliyordu. Şimdi kuruvaziyerlerle gelen kişi sayısı 2 bin 700'e düştü. İzmir'e gelen toplam turist sayısı 1 milyon 200 binden, 500 bine kadar düştü. Sayın Bakan'a 'Uçak desteğinde olduğu gibi kurivaziyerlere destek istiyoruz' dedik. Nasıl Kayseri'de kayak tesislerine destek veriliyorsa, bizim de kurivaziyerimiz var. Biz de buna destek istedik. 484 bin kurivaziyer müşterimizi kaybetmek istemediğimizi anlattik." dedi.

"200 MİLYAR DOLARLIK MARİNA PAZARI VAR"
İzmir'in turizmdeki diğer eksik ayağının marina olduğunu belirten İşler, Akdeniz çanağında 200 milyar dolarlık bir marina pazarı bulunduğunu söyledi. Yunanistan ve Hırvatistan'ın bu pazardan aslan payını aldığını belirten İşler, "Biz neden bu pastadan pay almayalım? Neden bu şehrin bir marinası yok? Burada marina olması bir potansiyel. Üst gelir grubuna seslenen insanların tekne bağlamasıyla kentte ciddi bir hareketlilik yaşanmaz mı? Büyük düşünelim ve Doğu Akdeniz çanağının yat bağlama merkezi olacak bir marinayı neden biz yapmayalım." diye sordu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR