İZMİR'E GERDANLIK

Başbakan Binali Yıldırım’ın 35 İzmir 35 Proje arasında yer alan İZKARAY projesi, kentin iki yakasını birleştirecek. Proje ile İzmir trafiği rahatlayacak

31 Ekim 2017 Salı 10:14 < GÜNDEM
Başbakan  tarafından müjdelenen "'in 'Marmaray'ı" İZKARAY (İzmir Karayolu ve Raylı Geçiş) projesi kentin en çılgın projesi olarak biliniyor. İZKARAY Projesi Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'den milletvekili adayı olduğu 2011 seçimi öncesinde açıkladığı 35 Proje arasında yer alıyor. 35 Proje'den 8'i tamamlanırken, 14'ünün yapımına devam ediliyor. 35 Proje içerisinde en dikkat çekeni ise İZKARAY Projesi. Diğer adıyla İzmir Körfez Geçiş Projesi, Çiğli'de 2'nci Ana Jet Üssü mevkiinden başlayıp Narlıdere Sahilevleri'ne karayolu bağlantısı sağlanacak. Projeye göre raylı sistem için de ayrıca güzergah belirlenirken, Karşıyaka Mavişehir'den başlayacak hat, İzmir Körfezi'nden Üçkuyular'a bağlanacak.
İKİ ADET YAPAY ADA
Körfez altından yapılacak batırma tünel yöntemi ile kentin iki yakası Marmaray benzeri bir sistemle birbirine bağlanacak. Proje dahilinde 2 bin 693 metrelik denizaltı tünelinin (tüp geçit) yanı sıra, körfez içine ve körfez kıyısına iki adet yapay ada kurulacak. Çiğli'yi Balçova'ya bağlayacak projeye göre, körfezin iki yakası arasında ulaşım bütünlüğü sağlanması hedeflenirken, körfez özel bir köprü ile geçilecek ve köprü bitiminde oluşturulacak yapay bir ada ve batırma tünel ile buradan gemilerin geçişine olanak sağlanacak. İzmir Çevre Yolu'nu kısaltacak proje dahilinde güzergahta bir de Mavişehir-Üçkuyular tramvay hattına verilmesi planlanıyor. Projeye göre, toplam 4.2 kilometre uzunluğunda körfez köprüsü, 880 metrelik yapay ada, bin 800 metrelik batırma tüp tünel ve 16 bin 400 metre de raylı sistem inşa edilecek. Mega proje kapsamında toplam 6 şeritli otoyol ve 2 şeritli raylı sistem güzergahı bulunacak.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.5033     EURO 7.3869     IMKB 93371     ALTIN 250,902