KARDAK KRİZİNİN MİMARI, BAKANLIKTA AKIL HOCASI MI?

Vatanını satan adam, şimdilerde bakanlıkta hazırlanan bir yönetmeliğe akıl hocalığı mı yapıyor?

27 Eylül 2018 Perşembe 11:17 < GÜNDEM
Kardak Krizinin çıkmasına yol açtığı iddia edilen bir adamın  Bakanlıkta hazırlanmakta olan bir yönetmeliğe akıl hocalığı yaptığı iddiaları konuşuluyor.

Kardak Kirizi nasıl çıkmıştı?
Tarih 25 Aralık 1995, Figen Akad isimli çimento yüklü gemi Kardak'da kayalıklara oturdu. Kendi imkanıyla kurtulamayan Figen Akad gemisi Türkiye'den yardım istedi. Özel şirketler buna talip oldu. Ancak Devlet kurtarma işini kendi üstlendi. Buna sinirlenen, bir özel şirket sahibi gemi kurtarma işinden kazanacağı milyon dolarları başkasına kaptırmamak için anlaştığı bir Yunanlı kurtarma şirketini devreye soktu. 

Yunanlı kurtarma şirketi alelacele Figen Akad geminin yanına koşarak halatlarını bağlamaya başladı, Gemi kaptanı buna itiraz edince Yunanlı Romörkörün yanına 3 tane Yunan savaş gemisi gelerek Figen Akad gemisi kaptanına, bulunduğu yerin Yunan karasuları olduğunu, kurtarma operasyonuna  itiraz edemeyeceğini bildirdi.  Figen Akad geminin sigorta acentası olan Omur maritime de bu arada olaya müdahale etmeye çalışıyordu. Türk Hükümetinin de el atmasıyla Türk askeri gemileri de Figen Akad gemisinin yanına geldiler.

Bunlar olup biterken, Yunanlı römorkör çoktan Figen Akad gemisi çekmeye başlamıştı. Ancak geminin halatlarının bir anda römorkörün pervanesine dolaşması sonucu, halatların kesilmesiye birlikte serbest kalan Figen akad gemisi Türk savaş gemilerinin yanına sürüklendi.  Figen Akad isimli gemi Türk romörkörüyle Güllük sahiline çekildi.

Bu olaydan sonra Türkiye ile Yunanistan arasında savaşa varabilecek meşhur kardak krizi yaşandı.

Bakanlıkta yönetmelik için akıl hocalığı mı?
Hırsı için olayların bu boyuta varmasına sebeb olan adamın, son günlerde de, Bakanlıkta hazırlanmakta olan bir yönetmeliğe akıl hocalığı yaptığı, amacının ise yönetmeliğin istediği yönde çıkmasını sağlamak olduğu addiaları var.


Kardak krizinin çıkmasına yol açan bu hırsı için vatanını bile satmayı göze alan bu adamın kim olduğunu, sizlere pek yakında Kardak Kahramanı ile yaptığımız röportajda açıklayacağız.

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831