KEFKENLİ BALIKÇI LİMAN İSTİYOR

Karamürsel'in Ereğli beldesi ile birlikte bölgedeki en önemli balıkçı teknelerinin korunabileceği bir limanın olmaması bugüne kadar verilen sözlerin tutulmaması tekne sahiplerini tedirgin ediyor.

01 Kasım 2017 Çarşamba 09:56 < LİMANLAR

Kandıra Kefken'de, Kefken ve Çevre köyleri Deniz ürünleri Kooparetiflerine üye 98 balıkçı ve  bunlara ait 32'si 12 metreden büyük toplam 110 balıkçı teknesi var. Bu teknelerin hepsi profesyonel balıkçılık için donatılmış, değerli tekneler. Bölgedeki yüzlerce genç de geçimini denizden balıkçılıkla kazanıyor. Ama tekneler Karadeniz'in dalgaları karşısında güvencesiz.
Balıkçı İlgi İstiyor
Kefkenli balıkçılar av sezonunda İstanbul'u da içine alan geniş bir bölgenin balık ihtiyacını temin ediyor. Meslek çok zor ve maliyetli. Kefkenli balıkçı, tekneleini güvenerek bırakabileceği bir liman dışında yeni tekne alabilmek mevcut tekneleri iyileştirmek için faizsiz kredi talep ediyor. Bölgedeki balıkçılar 1984 yılında yapılan ve çok yetersiz olan iskelede teknelerine bağlıyorlar.1998 yılında hazırlanan Kefken Balıkçı Limanı projesi ise bir türlü uygulanamadı.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.3067     EURO 7.3715     IMKB 94562     ALTIN 244,144