'KORKUT' MONTE EDİLDİ

ASELSAN tarafından geliştirilen “Korkut” sistemi, gemilerin korunmasında da görev yapacak.

12 Mayıs 2018 Cumartesi 21:09 < GÜNDEM
Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ASELSAN tarafından geliştirilen Korkut sisteminin füzelere karşı etkinliği 2015’te yapılan testlerle kanıtlandı. Sistemler Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Korkut sistemiyle, ayrıca savaş gemilerinin füzelere karşı kendilerini korumak için kullandıkları Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) ihtiyacının milli olarak karşılanması mümkün hale getirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının destekleriyle, eğitim gemisi TCG A 577 bordo numaralı Sokollu Mehmetpaşa savaş gemisinin pupasındaki klasik top çıkartılarak yerine 'Korkut' monte edildi.  4 Mayıs’ta yapılan testler, Korkut-D’nin gemileri füzelere karşı etkili şekilde koruyabileceğini gösterdi.

Yapılan atışlı test sırasında Korkut-D; tespit, takip ve ateş altına almayı içeren tüm fonksiyonları operatör müdahalesi olmadan otomatik olarak yerine getirdi. Füze saldırısı şeklinde yüksek hızla deniz yüzeyinden yaklaşan hedefi ateş altına alarak imha etti.

Dünyada kullanılmakta olan birçok sisteme kıyasla daha uzun menzilde sağlanan imha başarısı, Türkiye’de bu alanda ulaşılan teknolojik düzeyin göstergesi oldu. Bu testle, milli imkanlarla geliştirilen, çok az ülke tarafından üretilen ve geminin en kritik son kademe savunma katmanını oluşturan YHSS, Türk Silahlı Kuvvetleri hizmetine hazır hale getirilerek yabancı ürün bağımlılığı sona erdirilmiş oldu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817