Anasayfa » Kültür / Tarih / Belgesel
‘Uzak Denizler’ Fotoğraf Sergisi Rahmi M. Koç Müzesi'nde
Yüzlerce yıllık denizcilik öyküsünün sahibi gemiler ve onların yol arkadaşı denizciler… Kaptan Faruk Üründül’ün fotoğraflarından oluşan “Uzak Denizler” fotoğraf sergisi, Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı. Ziyaretçiler, denizcilerin bilinmeyen hayatlarına bir yolculuk yapma şansı yakalayacak.
'Troya Yılı' Kapsamında Çanakkale Boğazı'nı Yüzerek Geçtiler
Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilişinin 20. yılı dolayısıyla ilan edilen ‘2018 Troya Yılı’ etkinlikleri kapsamında, 4 yabancı basın mensubu Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçti.
Troya'da Kültür ve Turizm Hamlesi
Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılı ‘’TROYA YILI’’ ilan edildi. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın da destekleri ile Troya’nın Anadolu'nun kadim değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi başlatıldı.
Balıkçı Ağlarına Tarihi Eser Takıldı
Abhazya deniz sularında balık avı sırasında ağlarına tarihi eserler takılan balıkçılar, tarihi eserleri Abhazya devletine teslim etti.
Uçak Değil Gemiymiş
2014 yılında kaybolan Malezya Havayolları uçağını arayan ekipler kaybolan uçak yerine 1800'lü yıllara ait gemi enkazlarını buldu. Enkazların o dönemin ticaret gemilerine ait olabileceği açıklandı.
2018 Troya Yılına Özel Su Altı Araştırması
Çanakkale'de, '2018 Troya Yılı' etkinlikleri kapsamında, Piri Reis Araştırma Gemisi'yle su altındaki kültürel miras araştırılıyor. Çalışmalar kapsamında Çanakkale Savaşlarına ait 15 gemi ile 18 tane de batık gemi tespit edildi.
Denizden Gelen Sanat
Kendisini “Deniz Çöpçüsü” olarak tanımlayan deniz ve çevre tutkunu Şinasi Yelkenci, denizden çıkardığı her türlü atığı değerlendirerek ortaya çıkardığı, her biri toplumsal mesaj içeren eserlerini Burgazada’da Cennet Plajı’nda sergiliyor. Sergi, 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam ediyor olacak.
Titanik'in Menüsü Rekor Fiyata Satıldı
Titanik gemisinin ilk yemek menüsü açık arttırmada 100 bin sterline (571 bin TL) satıldı.
‘Büyüleyen Şehir İstanbul Sergisi’ Trump Art Gallery’de
Türk Modern Resim Sanatı’nın son dönemdeki başarılı isimlerinden Memduh Kuzay’ın ‘Büyüleyen Şehir İstanbul’ isimli sergisi 21 Mayıs’a kadar Trump Art Gallery’de (TAG) sanatseverlerle buluşacak.
Acar Yatı Müze Olarak Ziyarete Açıldı
Mustafa Kemal Atatürk'ün gezi teknesi olarak kullandığı 'M/G Acar', düzenlenen törenle 'Acar Müze Gemisi' olarak ziyarete açıldı.
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737