LİMANDA HAREKETLİLİK

Limanda hareketlilik.

29 Mayıs 2017 Pazartesi 11:05 < LİMANLAR
Puerto Bolivar Limanı'nın işletme haklarını 50 50 yıllığına 750 milyon dolara satın alan YILPORT Holding, ilk 3 yılda limana yapması gereken 230 milyon dolarlık ekipman ve genişletme yatırımı son hızla devam ediyor.

Dünyanın en ünlü muz çiftliklerinin olduğu ve yıllık 3 milyon ton muz ihracatı gerçekleştirilen Ekvador’un El Oro şehrinde bulunan Puerto Bolivar Limanı'nın konteyner terminali, YILPORT Holding'in yeni yatırımlarıyla Haziran'ın ilk haftasında hizmete açılması bekleniyor.

Puerto Bolivar Limanı'nı Ağustos-2016'da 750 milyon dolara imtiyaz haklarını 50 yıllığına satın alan YILPORT Holding, konteyner terminali için sipariş ettiği iki adet MHC vinçlerini, geçen hafta liman sahasına indirdi.

Yeni MHC vinçleri sayesinde Puerto Bolivar’ın 300 metre uzunluk ve 14 metre derinliğindeki yeni iskelesinde konteyner gemilerine terminal hizmeti sağlayacak. Halihazırda Puerto Bolivar limanına uğrak yapan MSC Panama konteyner feeder servisinin yanı sıra yeni gelen vinçlerle birlikte daha çok hatların limana servis sağlaması bekleniyor.

YILPORT Holding Pazarlama ve Müşteri İlişkiler Sorumlusu Erhan Çiloğlu, Yılport’un küresel standartlarının Ekvator’un taze meyve ticareti için stratejik bir merkez olduğu Puerto Bolivar konteyner terminalini güçlendireceğini ve ihracatçılara dünya çapındaki gönderilerinde daha fazla seçenek sunacağını belirtti.

Limana 750 milyon dolar yatırım yapılacak
Puerto Bolívar Limanı halihazırda meyve ve deniz ürünlerinin ticareti için kullanılıyor. YILPORT, limanın genişletilmesi ve modernizasyonu için toplam 750 milyon ABD doları yatırım yapacak. Geliştirme projesi 5 fazda tamamlanacak. 3 yıl sürmesi planlanan ilk fazda 230 milyon ABD doları bedelle, limanın derinliği 10 metreden 14 metreye, ardından 17 metreye çıkartılacak. Puerto Bolivar Limanı'na 450 metrelik yeni bir iskele inşa edilecek. Modern ekipmanlar ve vinçler ile liman donatılacak. Bu sayede dünyanın en büyük konteyner gemileri, limana yanaşıp hizmet alabilecek. 5 yatırım fazının tamamlanmasıyla limanın yıllık konteyner elleçleme kapasitesi 2 milyon 500 bin TEU’ya erişecek. Böylece liman, Latin Amerika’nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki en büyük ve en gelişmiş konteyner terminali olacak. YILPORT Holding’in global ağı içinde stratejik bir önem teşkil edecek Puerto Bolívar, Ekvador’un dış ticaret hacmini de artıracak.

Yıldırım Holding’in iştiraki olan YILPORT Holding, Ağustos 2016'da Ekvador Machala Şehrinde Puerto Bolívar'ın işletme haklarını devraldı. 50 yıllık imtiyaz sözleşmesi, Ekvador'daki şimdiye kadarki en büyük Türk yatırımını olma özelliğini taşıyor.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.5033     EURO 7.3869     IMKB 93371     ALTIN 250,902