MARİNALAR DÖVİZDEN VAZ GEÇER Mİ?

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama ve hizmet sözleşmelerinde bedeller döviz cinsinden veya dövize endeksli olmayacak

13 Eylül 2018 Perşembe 12:46 < YELKEN / TEKNE / MARİNA
"Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

Ancak geçtiğimiz günlerde Marinaların hemen hepsi, marina hizmet ve tekne bağlama ücretlerine hatırı sayılır bir zam yaparak özellikle amatör denizcileri canından bezdirmişti.

Amatör denizcilerin şikayetleri arasında tekne bağlama ücreti dışında, baş sırada yer alan şikayetlerden biri de Enerji Kurumu EPDK'nin izni olmadan teknelere satılan fahiş fiyattaki elektrik ücretleri ile su parası oldu.

Amatör denizcilerin teknelerine getirdikleri tamircilerden de ayak bastı parası alan marinalar hizmet ve tekne bağlama ücretlerini genellikle dolar ve euro gibi dözviz cinsinden belirliyor.

şimdi amatör denizciler soruyor Cumhurbaşkanlığının  bu Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar marinalara da da uygulanacak mı? Marinalar buna göre yeniden fiyat ayarlaması yapacak mı?
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Adalet Bilen - 20 Eylül 2018 Perşembe 14:24
  Marinalarımıza sadece TC bayraklı tekneler gelmiyor.Ayrıca yabancı bayrak çekip ardından TL odiyelim diye bağırmak da inandırıcı değil. Önce bayrağını TC yapacaksın, sonra talepte bulunacaksın. Marinalar döviz kaynağı ve faturasını alırsanız milliyetçilik duygulari ile yazdıklarınızı kabul ederim.
  Aksi taktirde sizde krizde fırsatçılar ile aynı kefeye girersiniz. T.C bayrağı çekmiş olan tekne sahiplerine sözüm yok.
 • Kadir GÜRAK - 15 Eylül 2018 Cumartesi 02:05
  Fiyatlama yapılırken döviz yerine türk lirası kullanılması güzel bir gelişme fakat mevcut döviz kuru üzerinden hesaplanarak belirlenen rakamlar da düşük kalmayacaktır. Devletin belirleyeceği bir taban veya tavan rakam üzerinden pazarlanması daha iyi olabilir. Rakamların teknelerin boyutları ile mevcut değerlerinin de göz önünde bulundurularak fiyatlanması da denenebilir. Öneri sadece.
  12 m boyunda 60 bin euro değerindeki tekne ile 12m boyunda 260 bin euro değerindeki teknenin nasıl sigorta vs ücretleri farkı çıkıyorsa marina bağlama ücretleri de farklı ve adaletli olmalı. Ucuz ve anca kendine yeten bir teknenin sahibi ile kendine fazlası ile yeten bir tekne sahibi aynı kefeye konmamalı. Belki bu sekilde nispeten değeri düşük te olsa bir tekne sahibi olmuş insanlar da marinalardan faydalanabilir.
 • Metin Egeli - 14 Eylül 2018 Cuma 23:06
  Bu tarz uygulamalarda çifte standart olmaması adına, tüm marina ücretlerinin de kendi paramızla yapılması adil olacaktır.
 • Arzu Varıcı Ersoy - 14 Eylül 2018 Cuma 20:28
  Marinalar da döviz ile zorunlu ödemelerinden kurtulurlarsa herkes üzerine düşen görevi yapacaktır umarim.Devletin söylemi ile uygulamaları aynı doğrultuda olursa çözüm kolay olacaktır
 • Hakan Algül - 14 Eylül 2018 Cuma 17:09
  Şu an teknem yok.Almayı düşünüyordum ama gelen astronomik rakamlardaki zamlar insanı gerçekten herşeyden soğuttu.
 • Levent Gürbüzer - 14 Eylül 2018 Cuma 08:07
  Marinaların da diğer tüm kurum ve kuruluşlar gibi Türk Lirası kullanmaya geçmesi ülke içinde bir nebze daha adaletin sağlanması anlamına gelecektir. Ülkede bir mali sıkıntı varsa bunu tüm tarafların aynı şekilde yüklenmesi ve paylaşması adil olacaktır. Bazı ayrıcalıklıların döviz kullanmaya devam ederek rant ve kar yapması, kriz zararlarının sabit TL geliri olanlara yüklenmesi haksızlıktır.
  Amatör denizciler zaten geçen yıldan beri birer ikişer marinaları terketmek zorunda kalıyorlar.
 • Okyay Tirli - 14 Eylül 2018 Cuma 04:45
  Merhabalar
  Atilla Beye teşekkürler güncel bir konuyu gündeme getirip tartışmaya açtı.
  Kira bedellerini T.C yasalarına göre TÜİK belirler.
  Bildigim kadarı ile 2018 yılı endeksi %18
  Bana göre cıkmış olan yasa bundan sonra marinalarda kira bedelleri enflasyona göre hesaplanır olması lazım.
  Mâhalesef tekne sahipleri kandırılıyor aldatılıyor hatta dolandırılıyor.
  Adam asgari ücretle çalışıyor dolar yükseldi zamı yapılıyor işçilikte.Çalişan adama sanki dolar zamı yapıyorar.
  Bence sesimizi duyurma zâmani geldi.
  Turkiyenin marinası olan her bölgede tekne sahipleri aynı gün ve aynı saatte bir saatlik alarga yapsın bu etkinlik tüm basında çıkar bu arada sesimizi duymalarını sağlamış oluruz
 • Tevfik Dündar - 14 Eylül 2018 Cuma 00:30
  Doların ülkemiz üzerindeki olumsuz hegemonyasından kurtulmak için tüm sektörlerde olduğu gibi marina larda da milli paramıza dönmemiz gerekir. Bu bir ekonomi savaşıdır ve ülkesini seven her kesimin buna katılması gerekir.
 • Hilmi Atilla Özbank - 13 Eylül 2018 Perşembe 22:58
  1) Marinalar teknelerden hizmet kirası almaktadır. Bağlama parasının asıl anlamı budur. Bu durumda Marina fiyatları TL cinsinden saptanmak zorundadır.
  2) Devletin marinalardan aldığı kira ve ecremisil kiralar da TL cinsinden saptanmak zorundadır. Herhalde Devletin ilgili kurumları kanundaki değişikliği uygulayacaklardır.
  3) Barınaklar da döviz cinsi fiyat tesbit ediyordu. Onlar da Türk Lirasına dönmek zorundalar.
  4) Elektrik ve su paraları ise ayrı bir rezalet. Buna hukuksuzluk demiyorum, rezalet diyorum. Daha uygun kaçıyor.
  5) Her hal ve şartta, ister döviz cinsinden, ister TL cinsinden olsun, hiç farketmez. Marinaların uyguladıkları fiyatlar fahiş, pahalı gibi sıfatlara sığmamaktadır. AKILLARA ZARAR FİYATLARDIR ve devlet bunun önünü almak zorundadır.
  Gazeteyi bu haberinden dolayı kutlarım.
 • kemal tongucuk - 13 Eylül 2018 Perşembe 17:08
  elinize sağlık , şimdi marinalar biz turizm işi yapıyoruz diye kendilerini savunacaklardır ama kabak biz amatör denizcilerin başına patlıyor. fiyatlar canımızı acıtıyor yabancı teknelere döviz fiyatı uygulasınlar Türk bayraklı teknelere TL uygulasınlar ikide bir döviz arttı diye fiyat farkını bize geçirmesinler
  yabancı bayraklı tekneye bin dolar diyorlarsa bize de bin lira desinler ama olmaz yapmazlar bizi her şekilde kazıklamaya devam edecekler bize TL uygulasalar bile döviz arttıkça TL fiyatı da arttıracaklar. bam fırsatçılık yapılacak yer marinalar
DÖVİZ KURLARI
USD 6.1906     EURO 7.2866     IMKB 99292     ALTIN 239,366