MORİTANYA'DA TÜRK BALIKÇILIĞI

Türk balıkçılar ilk kez 2015 yılında gittikleri Moritanya’da 52 tekne ile avcılık yapıyor.

19 Eylül 2018 Çarşamba 18:55 < BALIKÇILIK / BALIK / MEKANLAR
Ağırlıklı olarak gırgır teknelerinden oluşan Türk balıkçı filosu trol teknelerine de sahip. Halen 1000 kadar Türk balıkçı bu teknelerde çalışırken, bir o kadar da Moritanyalı balıkçı Türk teknelerinde çalışıyor. Ayrıca ülkede bulunan dört adet balık unu ve balık yağı fabrikası da Türklere ait.

Toplam tahminen 200 milyon dolarlık bir yatırıma sahip olan Türk şirketleri bu ülkede devlet veya özel şirketlerden kota alarak balıkçılık yapıyor. Balıkçılık yapılan alan Moritanya kıyı bölgesi dışında kalırken, Türk balıkçılarla çalışan en az 1000 Moritanyalı tayfa da balıkçılık yaparak yeni bir meslek öğrenmiş oluyor. 

Moritanya değişik akıntılar nedeniyle verimli balıkçılık kaynaklarına sahip. En çok avlanan balıklar ise hamsi, sardalya, tirsi ve diğer göçmen balıklardır. Bu ülke yıllık 1.500.000 ton balık miktarıyla büyük bir rezerve sahip. Bu zengin balık yataklarını avlayamayan Moritanya, diğer ülkelere para karşılığında kota satarak balık avlama izni veriyor. Bu kotayı başta Çin ve Avrupa Birliği ülkeleri alarak avcılığı sürdürüyor. Türkler ise en son bu ülkede avcılık yapanlar arasında bulunuyor. Türkiye ile Moritanya arasında imzalanması gereken ikili balıkçılık anlaşması ise şimdilik beklemede.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831