MURAT REİS'E İLK KAYNAK BAŞBAKAN'DAN

Başbakan Binali Yıldırım,savunma sanayimizin ihracat kapasitesi 2 milyar doların üzerine çıkmıştır"dedi.

26 Şubat 2018 Pazartesi 09:54 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
Başbakan Binali Yıldırım, Kocaeli'deki Gölcük Tersanesi Komutanlığında düzenlenen  Muratreis Denizaltısı ilk kaynak törenine katıldı.  Burada konuşan Yıldırım, kendisini en fazla heyecanlandıran  açılışlar, temel atmaların, denizcilikle, gemi inşaatıyla ilgili konuların  olduğunu, çünkü meslek hayatının büyük bir kısmını gemi inşa konusunda çalışarak  geçirdiğini anlattı.  O yüzden bir gemi inişi, ilk kaynak merasimi ve denizcilikle ilgili  etkinliklerin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getiren Yıldırım, biraz  sonra ilk kaynağını yapacakları yeni nesil denizaltıların, Deniz Kuvvetlerinin  imkan ve kabiliyetlerine büyük bir katkı sağlayacağını, deniz hudutlarının,  denizle alakalı menfaatlerin, ülke savunmasının layıkıyla yerine getirilmesi için  önemli bir görevin ifa edileceğini belirtti.   Türkiye'nin savunma sanayisinde son 15 yılda önemli yol aldığını  anlatan Yıldırım, bir yandan yerlileştirme ve millileştirme adımı atılırken,  diğer yandan da Ar-Ge faaliyetleriyle savunma ve caydırıcılık kabiliyetini  geliştirmenin gayreti içinde olduklarını aktardı.

Yeni Tip Denizaltı Projesi 3. Gemi Murat Reis'in ilk kaynak Töreni'nde konuşan Başbakan Yıldırım, Murat Reis'nin dostta güven vereceğini, düşmana endişe salacağını söyleyerek, "Bu denizaltı tamamlandığında, 6 denizaltıdan oluşan bir paket, uzun yıllar deniz kuvvetlerimize hizmet edecek" dedi.

MURAT REİS 250 METRE DERİNLİĞE İNEBİLECEK
Murat Reis, 250 metre derinliğe inebilecek ve 3 hafta su altında kalabilecek. Türkiye’nin ilk yerli denizaltısı olan Piri Reis’in yapımına 2015'te başlandı ve 2021'e kadar tamamlanması planlanıyor.

Hızır Reis denizaltısına ilişkin çalışma da devam ediyor. Murat Reis’in ardından sırayla Aydınreis, Seydialireis ve Selmanreis denizaltıların kaynak atımları da, 12’şer aylık periyotlarla gerçekleşecek.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791