''NUH'UN GEMİSİ'NDE 1,5 MİLYON VERİYE ULAŞILDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Nuh'un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı"na 1 milyon 434 bin 234 veri yüklendi

12 Mart 2018 Pazartesi 20:22 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM
      DKMP Genel Müdürlüğü yetkilerinden alınan bilgiye göre, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla yürütülen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" (UBENİS) kapsamındaki çalışmalarla Türkiye'nin zengin biyolojik çeşitliliği ortaya konuluyor.
     Geçtiğimiz yıl UBENİS Projesi’nde Bolu, İstanbul, Kırşehir, Erzincan, Amasya, Gaziantep, Aksaray, Çankırı, Kütahya, Hatay, Kastamonu, Karaman, Kocaeli, Bayburt, Zonguldak, Eskişehir, Niğde, Balıkesir Bartın, Antalya, Kırıkkale illerinin biyolojik zenginliği kayıt altına alındı. Projeye başlanıldığı zamandan itibaren 54 ilin biyolojik çeşitlilik envanteri kayıtlara geçti. Türkiye'nin mevcut biyolojik çeşitliliği, hem konumsal hem de literatür olarak tespit ediliyor ve edinilen veriler tabiat koruma politika ve programlarının oluşturulmasına ışık tutuyor.
      DKMP Genel Müdürlüğü, gelecek yılın sonuna kadar tüm illerdeki çalışmaları tamamlayarak, öz kaynaklar ve yerli uzmanlarla Türkiye'nin Biyolojik Çeşitlilik Haritası'nı çıkarmayı hedefliyor. Türkiye'nin bütün illerinden gelen biyolojik çeşitlilik verileri, "Nuh'un Gemisi Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Veri Tabanı"nda depolanıyor.
      Böylece Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik verileri, bu veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabiliyor, biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliği adına meydana gelecek değişimler izlenebiliyor.
      Proje öncesi veri tabanında 518 bin 642 veri bulunuyordu. Proje kapsamında 54 ilde tamamlanan çalışmalarla veri tabanındaki veri sayısı 2 katını aşarak, 1 milyon 434 bin 234'e ulaştı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791