OKYANUSLARDAKİ ÇÖPLER TEMİZLENİYOR

Hollandalı genç mucit Boyan Slat’in okyanus temizleme projesi hayata geçirildi. İlk olarak Hawaii ve Kaliforniya arasındaki dev çöp yığını temizlenecek.

18 Haziran 2018 Pazartesi 13:37 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM

Hollandalı genç mucit Boyan Slat’in okyanusları kirleten dev plastik çöp yığınlarından kurtulmak için geliştirdiği proje devreye girdi. Yeni sistem ile dünyanın en büyük çöp yığınlarından Büyük Pasifik Çöp Girdabı’nı temizleme çalışmaları başladı.

24 yaşındaki genç mucit Boyan Slat’in geliştirdiği okyanus temizleme sistemi ile Hawaii ve Kaliforniya arasındaki dev çöp yığınının yarısının 5 yıl içerisinde temizlenmesi planlanıyor. The Ocean Cleanup Kurucusu ve CEO’su Boyan Slat, “Sistem otomatik olarak en fazla çöpün biriktiği alanlara yönelecek. İşi verimli kılan bu yöntemle Pasifik’teki çöp yığınının yarısını 5 yıl içerisinde toplayabileceğiz” dedi.

Toplanan atıklar geri dönüştürülecek. Okyanuslar üzerinde 5 büyük çöp yığını bulunuyor. Bunlardan Büyük Pasifik Çöp Girdabı Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklüğünde. 24 yaşındaki girişimcinin projesi için 30 milyon doları aşkın bağış toplandı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593