OKYANUSLARDAKİ PETROL KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM BULUNDU

Quebec Üniversitesi’nde geliştirilen bakteriler ile petrol sızıntısından oluşan kirliliğin önüne geçilmesi bekleniyor.

12 Mayıs 2018 Cumartesi 22:28 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM
Çok geniş güvenlik önlemlerine ve prosedürlere rağmen üretim rafinesi, petrol tankları ve farklı yollarla gerçekleşen petrol sızıntılarının önüne geçilemiyor. Bu sızıntılar öncelikle okyanustaki yaşamı etkilerken, büyük yığınlar halinde bulundukları bölgeleri yaşanamaz hale getiriyor.

Yaşanan büyük kirlenmeye çözüm arayan Quebec Üniversitesi’ndeki bilim insanları yeni bir bakteri keşfetti. Alcanivorax borkumensis adı verilen bakteri varlığını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi petrol ve doğal gaz bileşenlerini tüketerek sağlıyor. Keşfin arkasındaki ekip  bakterinin, en yıkıcı petrol sızıntılarının gerçekleştiği bölgeleri dahi temizleyebileceğini düşünüyor. Yeni keşif petrol sızıntılarından oluşan kirliliği yok edecek olsa da, ortama sürekli çoğalan ve kontrol edilemeyen bir bakteri salmanın da ağır sonuçları olabilir.

Bakteriler atık barajları gibi tesislerde de petrol atıklarını temizlemek için kolaylıkla kullanılabilecek. Şu ana kadar yapılan testlerde Alcanivorax borkumensis bakterisi su ve topraktaki petrol ürünlerini parçalayıp yok etmekte başarılı sonuçlar aldı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817