OKYANUSU BİRLİKTE GEÇİYORLAR

Amatör denizci Cengiz Arslanoğlu, köpeğiyle beraber çıktığı dünya turuna devam ediyor.

01 Nisan 2018 Pazar 02:54 < YELKEN / TEKNE / MARİNA
Herhangi bir elektronik ekipman kullanmayan Arslanoğlu, Sadun Boro’nun rotasını takip ediyor.
Karasulu Amatör denizci Cengiz Arslanoğlu yelkenlisiyle 35 günde Atlası aşarak tarih sayfalarına 5 kişi ismi olarak yazdırdı.

Teknik ekipman kullanmayan Arslanoğlu’nun deniz seyahatinde köpeği “Pupa” eşlik ediyor. Cengiz Arslanoğlu. 13 Ağustos 2017’de dünya seyahati için Karasu’dan yelkenlisiyle yola çıktı. 3 yıl sürecek seyahati boyunca Boro’nun rotasını izlemeyi planlayan Arslanoğlu’nun teknesinin ismi S’Boro Of Karasu. Hiçbir yardımcı seyir aleti olmadan yolculuk yapan denizciye köpeği ‘Pupa’ eşlik ediyor.

Cebelitarık Boğazı’nı geçerek Atlas Okyanusu’na açılan Arslanoğlu, seyahatinin en zorlu geçişi için Kanarya Adaları’nın Las Palmas adasında hazırlık yaptı.  Girdiği adada 50 yıl önce Sadun Boro’nun yaptığı gibi teknesinin donanımını gözden geçirip bir aylık yiyecek aldı.

Arslanoğlu tek başına Atlas Okyanusu’nu geçen 5. Türk olarak denizcilik tarihine geçerken, can dostu “Pupa” ise Türk yelkenlisinde bunu başaran ilk köpek oldu. Arslanoğlu, “Sadun Boro 50 yıl önce bu seyahati yaptığında bizim için de bir hayali başlatmıştı. Onun rotasını izleyerek Türk denizciliğini tanıtmak istedim. Seyahatim boyunca sayısız fırtına atlattım, tek arkadaşım Pupa idi. 2 ay dinlenip Karayip Adaları, Panama, Galapagos üzerinden Pasifik Okyanusu geçişine hazırlanacağım” dedi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,800