Olgun MALATYA

olgunmalatya@gmail.com 03 Aralık 2017 Pazar 19:49 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BAKIM VE KORUMA

 
BAKIM VE KORUMA

SNORKEL TEÇHİZATI
Her dalıştan sonra, maske ve şnorkel tatlı suyla yıkanırken kum ve tuzdan temizlenir. Eğer maskenin gövdesi şeffaf silikondan yapıldıysa renk değişimini engellemek için diğer renkli plastiklerden ayrı tutulmalıdır.Silikonun camla birleştiği yerde lekelenme oluşmuşsa, maske sökülmeli ve iyice temizlenmelidir. Şnorkel ve paletlerde tatlı suyla yıkanmalı ve kurulanmalıdır.
REGÜLATÖR GURUBU
Regülatörün içinde kum ve tuz kalmasını önlemek için her dalıştan sonra regülatör tatlı suyla yıkanmalıdır. Birinci kademeye su girmemesi için, yıkamadan önce toz kapağı kapatılmalıdır. Regülatör tüpten ayrılmışsa ve basıncı alınmışsa, regülatörün içine su kaçabileceği için ikinci kademe temizleme butonuna basılmamalıdır. Regülatörün içine giren su iç parçaları kirleterek iyi çalışmasını engelleyebilir ve dahası iç buzlanma riskini arttırabilir. İnfilatör kamçısı ve içindeki hareketli bilyeler tuzla kaplanabileceğinden bu kısımlar özenle incelenmelidir. Dalış sayısına bağlı olarak, regülatörün senede en az bir kez yetkili servise götürülmesi gerekir.


 
BCD
Tatlı suda yıkanmaduğı sürece, tuzlu su dalışlarından sonra tuz lekelerini bu parçaların üzerinde görmek mümkündür. Yeleğin içindeki keseye girmiş olan suyu temizlerken önce bcd  şişirilir, daha sonra hortumun hızlı boşaltma en alt seviyeye gelecek şekilde tutularak boşaltma kolu çekilir. Daha sonra yeleğin içi su doldurularak çalkalanır ve tekrar tahliye yapılır. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamakta fayda vardır.Yeleğimizi saklarken içinin mümkün olduğunca kuru olması gerekir aksi taktirde yetersiz havalandırma nedeniyle içinde küf oluşabilir. Yelek uzun süre kullanılmayacaksa, bcd hortumu talk pudrasıyla kaplanarak hortumun kırılgan ya da deliklikli hale gelmesi önlenir.

   
 
NEOPREN DALIŞ ELBİSELERİ
Tuz kristalleri ve kum neopren hücre yapısın bozacağından elbisnin ısı yalıtım özelliklerini korumak için bakım şarttır.Yine tatlı suyla yıkayıp gölge bir yerde kurutulmalıdır. Yıkanmamış bir elbisenin güneşte kurutulması tuz kristallerinin elbisenin içine iyice işlemesine sebep olur. Uzun süre kullanılmayacaksa,katlanmamalı ancak asılı bir biçimde korunmalıdır. Bu işlemler,eldiven ve patikler içinde geçerlidir.
DALIŞ BİLGİSAYARLARI
Bilgisayarımızı tatlı su ile yıkamak tuz kristalleri oluşmasını engeller. Eğer tuz kristalleri buraya nem çekerse,kuruduktan sonra bile bilgisayar aktif kalabilir ve pillerin erken bitmesine sebep olur.
AKSESUARLAR
Paslanmaz çelik dalış bıçakları bile pas tabakasına sahip olabilir. Bunu engelemek için bıçağı kılıftan ayrı kurutmak gerekecektir. Koruyucu gres ve özel yağlar kullanılabilir. Çevreyi kirletmemesi ve aynı derecede etkili olması nedeniyle yukarıda sayılan öneriler yerine kolza tohumu yağı kullanılabilir. Yüzeysel pas örtüsü cilalanabilir.
Özet olarak önümüzdeki yıllar boyunca malzemelerin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve acil bir durumda ekipman arızasının olasılığını azaltmak için bakıma önem vermeliyiz.
 
                                                                                                                                                                                                                  Dalış malzemeleri bakım onarım teknısyeni
                                                                                                                                                                                                                                  OLGUN MALATYA
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2648     EURO 7.3190     IMKB 96604     ALTIN 242,604