Olgun MALATYA

olgunmalatya@gmail.com 01 Mayıs 2017 Pazartesi 18:24 DİĞER KÖŞE YAZILARI

BOĞAZIN KAYIP GAZOZLARI GÜNIŞIĞINA ÇIKIYOR

Boğazın kayıp gazozları günışığına çıkıyor
Bir zamanlar İstanbulluların gazoz tercihlerini merak ediyorsanız bakmanız gereken yerlerin başında boğazın karanlık, soğuk ve akıntılı suları geliyor. Çünkü Boğazın kumlarını kazdıkça alttan geçmişin gazoz şişeleri çıkıyor. Üstelik bu gazozların çoğu, günümüzde artık bulunmayan ve kentin hafızasından çoktan silinmiş markaları taşıyorlar.     
                                                                                                                                                         

 
Mısırlıoğlu, Leon Schor, Hassan Bey ve Neptün, İstanbul’un unutulmuş gazozlarından sadece bazıları. Farklı markaların ortak özelliği ise günümüzde artık kullanılmayan bir şişeye doldurulmuş olmaları. Codd Şişesi adı verilen ve 1800’lerde imal edilen bu şişe, Londralı mucit Hiram Codd’un soyadından almış ismini. Ancak basınçlı sıvıyı zaptetmek için kapak olarak kullanılan cam miskete ithafen eskiler bu şişeye doldurulan gazozlara “bilyeli gazoz” da derlermiş. Gazoz Türkiye’ye 1890’larda, maden suyuyla girmiş. Osmanlı’da ilk gazoz üretimi ‘Mısırlıoğlu’ markasıyla 1908’de yapılmış. Bu markayı sırasıyla Hasanbey, Neptün, Hürriyet izlemiş

 

 
Eğer gazozu içen susamış bir çocuksa, boş şişenin akıbeti çoğunlukla aynı olurmuş: şişe boğum yerinden itinayla kırılır ve içinden çıkan cam bilyeyle misket oynanırmış! İşte bu nedenle boğazdan çıkan bilyeli gazoz şişelerinin çoğu kırık. Sağlam olanını bulmak ise başlı başına bir ödül.
 

 
Dalgıçlar için Boğazın unutulmuş gazozlarını gün ışığına çıkarmak, asırlık öykülerin peşine düşmek gibi diyor. Bu öyküleri dinlemekten keyif alanların arasında kimler var kimler: Cem Özbakır, Şahin Aksoy, Hakan Kabasakal ilk akla gelenler. Camın güzelliği, unutulmuş markaları ararken yaşanan onca serüven ya da derinlerdeki hikâyelerin tutkunu olmak... Boğazın kayıp gazozlarını arayıp bulmak için herbirinin kendine göre bir sebebi var. Ancak hepsinin ortak noktası aynı; sebepleri her ne olursa olsun Boğazın kayıp gazozlarını günışığına çıkarmak için derinlere cesaretle dalmak gerekiyor.
                                                                                           
                                                                                                                                                                                                                                                                    Olgun MALATYA
                                                                       Dalış malzemeleri bakım onarım teknisyeni   
 


 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737