ÖLMÜŞ YAVRUSUNU NİHAYET BIRAKTI

Kanada'nın Victoria kenti açıklarında 17 gün boyunca ölmüş yavrusunu sırtında taşıyan anne katil balina nihayet yavrusunu bıraktı.

14 Ağustos 2018 Salı 11:19 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM
Washington merkezli Balina Araştırmaları Merkezi (CRW) ölen yavrusunu 17 gün boyunca başının üzerinde taşıyan ve 'J35' adı verilen katil balinanın dün öğleden sonra itibarıyla  sürünün geri kalanı ile birlikte ABD anakarası ve Vancouver Adası arasında bulunan Haro Boğazı'nda somon avlamaya geri döndüğünü duyurdu.

J35'in yavrusu 24 Temmuz'daki doğumunun ardından ölmüştü. Annesi onu 17 gün boyunca başının üzerinde taşımış, annenin cansız yavrusuyla kurduğu duygusal bağın görüntüleri dünya genelinde çok sayıda medya organında yer bulmuştu.

YAVRUSUNUN CANSIZ BEDENİ İLE 1600 KM YÜZDÜ
Yavrunun ölüsünün ABD ile Kanada arasındaki Salish Denizi'nde dibe battığı, bu nedenle ölüm nedenini belirlemek için nekropsi (hayvanlara yapılan otopsi) yapılamayacağı belirtildi.Katil balinaların ölü yavrularını bir hafta taşıdıkları biliniyor. Ancak bunun bir rekor olduğu tahmin ediliyor. Anne katil balinanın yavrusunun cansız bedenini yüzdürerek toplamda 1600 kilometre mesafe kat ettiği de vurgulandı.

'YAS SÜRESİ SONA ERDİ'
CRW'den yapılan açıklamada "Onun yas süresi sona erdi, davranışları oldukça oyuncu" dendi. Kurum ayrıca uzaktan gözledikleri anne katil balinanın fiziksel durumunun oldukça iyi olduğunu belirtti.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.1906     EURO 7.2866     IMKB 99292     ALTIN 239,366