Ömür ATİLA

denizcimimar@gmail.com 08 Ağustos 2017 Salı 19:34 DİĞER KÖŞE YAZILARI

ŞAMANDIRAYA RAĞMEN...!

ŞAMANDIRAYA RAĞMEN…!


(Fotoğraf ve Video : Dr. Hakan ŞAN )

 VIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=r3Uc1dSR3bU

 
 
Ömür ATİLA  : Hakan bey sizi  yakından tanıyalım ?
Hakan ŞAN     : 40 yaşındayım, İstanbul da Aile Hekimi olarak görev yapıyorum.
 
Ömür ATİLA  : Anladığım kadarıyla sualtı  tutkunusunuz.
Hakan ŞAN :  Evet. Yaklaşık olarak 6 yıldır zıpkınla balık avı sporunu çok büyük bir tutkuyla yapıyorum.
 
Ömür ATİLA  : Zıpkınla balık avı için herhangi bir eğitim aldınız mı ?
Hkan ŞAN : 2 yıl önce Zeynel Abidin Sezgün hocamdan ders almaya başlamamla bu tutkum ivme kazandı. Bilmediğim pek çok konuyu, o ve öğrencilerinden öğrendim.
 
Ömür ATİLA : Eğitminiz boyunca öğrendiğiniz size en çok hayati önem taşıyan konu neydi ?
Hakan ŞAN : Öğrendiğim en önemli; “önemli diyorum çünkü: hayatınız söz konusu” konulardan biri “Şamandırasız dalma” idi.
 
Ömür ATİLA : Geçmiş olsun. Başınıza tam da bu konuda talihsizlik gelmiş. Bu olayın detayları nedir? nerede , nasıl gerçekleşti ?
Hakan ŞAN : 04.08.2017 Cuma günü haftanın stresini atmak için zıpkınla balık avı yaptığım İstanbul içi bir meraya gittim. Bir önceki dalışımda şamandıramın “ DENİZDE ZIPKINCI VAR ” anlamı taşıyan bayrağımı kaybetmiştim. Almaya vakit bulamadığım için ise o gün her zamankinden farklı olarak şamandıramda dalış bayrağı olmadığı hali ile suya girdim.
 
Av yaptığım bölge deniz trafiğinin yoğun olduğu bir yer. Tekneler tarafından fark edilebilmek adına şamandıra ilave önem arz ediyor.
 
Ama bu dalışımda anladım ki şamandıranın olup olmaması hiçbir önem arz etmediği gibi şamandırayı merak edip “almaya niyetlenip” üzerime süren ( yelkenli, jetski, motor yat ) sürücüleri de cabası oldu.
O gün suyun altındayken üzerimden 5 deniz aracı geçti ancak 3’ünü kayıt edebildim.
 
1 – Jetski             : Sürücü direk şamandıraya yönleniyor. Sudan çıkmamla özür diliyor fakat bu kasıtlı hareketi hayatıma mal olabilirdi.
2 – Motoryat        : Sesini duyup çıkarken şamandırayı kendime doğru çekerek çıktım. Çekmesem direk şamandıranın üzerinden geçecekti.
3 – Yelkenli         : Üzerimden geçti , şamandırama çarptı...
 
 
Ömür ATİLA :  Tüm denizcileri ilgilendiren bu çok ciddi konuda nerede eksiklik var sizce ?
 
Hakan ŞAN      : Yakın zamanda Amatör Denizci Belgesi ( Ehliyet ) almış olmam dolayısı ile biliyorum ki; eğitimlerde (Uzaktan Eğitim) bu konu ile ilgili tek bir bilgi verilmiyor. Yani deniz taşıtı amatör denizciler veya profesyoneller hasbelkader  (Dalış bayrağı) dalış bayrağının anlamını, denizde onu gördüğü zaman ne yapması veya yapmaması gerektiğini bir yerlerden öğrenmezse burada görüldüğü gibi üzerinden de geçiyor, almaya da çalışıyor.
 
 
Ömür ATİLA :  Tüm deniz camiasına ne söylemek istesiniz. ?
Hakan ŞAN     :   Çok şükür bu sefer başıma kötü bir olay gelmedi, ama daha çok yakın zamanlarda acı haberler alan aileler oldu. Olmaması için lütfen tüm deniz taşıtlarını kullanan amatör, profesyonel ve eğitimciler ile sahillerde, kıyılarda deniz aracı kiralama ve kiralayanlar denizde seyir esnasında bu şamandıralara pür dikkat etsinler ve şamandırayı dairesel olarak 100 metre den fazla yanaşmasınlar uzak dursunlar.
Çünkü ‘’ SUALTINDA DALICI VAR’’
 

(Denizde seyir eden tüm taşıtlar – DİKKAT SU ALTINDA DALICI VAR.)


(Aletli dalış yapanlar SCUBA ve serbest dalıcıların kullandıkları ikaz şamandıralar)

 
Umarım Hakan ŞAN ‘ ın yaşadığı bu olay tüm denizcilere hepimize örnek olur.  Yasalara göre dalıcı bayraktan 15 metre uzaklaşıyor olsalda, seyir halinde olan tüm deniz araçlarının kaptanları kıyı veya açık suda her an yaşanabilecek bu tehlike için çok dikkatli olmalı ve dalış şamandırası gördüklerinde mümkün olduğu kadar uzaktan geçmelidirler.

Tüm denizcilerimizi ilgilendiren bu vahim konu hakkındaki hislerinizi yazmaktan çekinmeyiz.
 
Bir sonraki yazı dizimde buluşmak üzere sağlıcakla kalin.

Ömür ATİLA ( denizci & mimar ) araştırmacı yazar

 
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Gokhan Andi - 11 Ağustos 2017 Cuma 15:16
  Kaleminize saglik. Konu ile ilgili bazi yabanci kaynaklari paylasmak istiyorum.

  http://www.dive-flag.com/Florida.html

  http://www.foreandaftmarine.com/DIVEFLAGLAWS.htm

  https://www.scubaboard.com/community/threads/massachusetts-dive-flag-laws.271837/

  http://www.transport.wa.gov.au/imarine/diving.asp

  https://www.scubacenter.com/Dive_Flag_Regulations.htm
 • Mehmet KÜREKÇİ - 10 Ağustos 2017 Perşembe 22:13
  Merhabalar
  Yazınızdan şamandıranın ne kadar önemli olduğunu ve bir insan için denizde hayatta kalması başına fenalık gelmemesi adina bir iz, bir isaret olduğunu çok iyi anladım. Bende amatör bir deniz ve sualtı sever biriyim. Dalislarim bundan sonra kesinlikle samandirasiz olmayacak.

  Fakat olayın yaşandığı video da görülüyor ki deniz kültürü almış teknesi, botu, motor yatı veya yelkenlisi olan kaptanlık ruhsatına sahip kişiler bu şamandıra nedir ne ise yarar veya ne diye oradadır demekki bilmiyorlar. Neredeyse bir insanın canına malolacak hareketlerde bulundular. Ki bu insanlar denizde seyir yapıyor, denizde yatıyor kalkıyor, hayatlarında bir yaşam tarzı olarak deniz ve denizcilik kültürünü benimsemis kisiler bir deniz taşıtına sahipler sonuçta. Fakat oradaki samandirayi önemsemediler hatta üzerinden geçti bir kişi. Fakat benim sizden istediğim bir konu var.
  Biz gençleri eğitmeliyiz. Bakın neden,millet olarak piknik için ormana gider usülunu bilmeden ateş yakarız orman yangınına sebep oluruz, hafta sonu denize serinlemeye gideriz ailece bozuluruz çünkü kimse yüzme bilmez, kaptanlarımız şamandıra nedir bilmez dalgıçların üzerinden geçer, çocuklar ağaç gövdelerine sevgisini kazır ama doğa sevgisi ile camp yapamaz vb. Trafik hayatın nasıl bir parçası ve ilk öğretim de bir ders olarak eğitim veriliyor ise bu deniz kültürü dalış yelken yüzme de spor eğitimi olarak verilsin kamp tracking izcilik ders olarak verilsin en azından kültür dersi olarak verilsin. Lütfen bunu dile getirelim yazılarınızda yazın sosyal sorumluluk projesi yapalım. Her yıl madde bağımlılığından binlerce genç hayattan koparken, sigara ve madde kullanım yaşı ilk okul yaşlarına inmişken çocuklarımıza sosyal olmayı bilgili olmayı öğretelim, onları bu zararlı ortamdan çekip dünyanın her yerinde aynı olacak dalış yüzme camp tracking izcilik gibi sosyal faaliyetleri zorunlu ders olarak verelim. Hafta sonu denize giden bir aile çocuğu yüzme bilmiyor diye suya kapılınca annesi arkasından babası onun arkasından suya kendini atıp boğularak can vermesin. Bu yasam biçimlerini çocuk yaşta kültür olarak çocuklarımıza öğretmek bizim öncelikli görevlerimizden olduğunu düşünüyorum. Gelecek nesil bilgili gelsin bu kulturleri benimsesin ki jet-ski ile denizde şamandıra gördüğünde ne güzel oyuncak diye alıp çocuğuna götürmek istemesin bilsin ki o dalış şamandırası ve ona güvenen tutunan bir can suyun altından her an çıkabilir. teşekkür ederim iyi geceler dilerim.
 • abdurrahman sarıksys - 10 Ağustos 2017 Perşembe 00:09
  Şamandıranın ne kadar önemli olduğunu ve deniz taşıtı kullananların da bu dalış şamandırasının önemini bilmeleri gerektiğini anladım
 • Enes Edis - 09 Ağustos 2017 Çarşamba 20:12
  Bende zıpkıncılıktan geldiğim için tüm denizci ve amatör denizcilerin okuması gereken bir yazı alfa flamasını çekip sanayi dalışı yaptığımız zamanlarda bile aynı sıkıntıları yaşıyoruz öncelikle motoryat,gösterişli tekneler almadan denizciliğin ruhunu öğrenmek lazım
 • Hakan Demir - 09 Ağustos 2017 Çarşamba 17:02
  Üzülerek sizinle hemfikir olduğumu paylaşmak istiyorum. Henüz karayolunda emniyetli ve güvenli bir şekilde hareket etmeyi başaramadık. Belli ki, denizde de yansımalarını göreceğiz.
 • Şerif Ali Kutlay - 09 Ağustos 2017 Çarşamba 09:05
  Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Mutlaka denizcilik kültürü ve su sporları kültürü ve bilgisi yaygınlaştırılmalıdır. Denizden daha çok faydalanmanın (yasal alt yapıyla birlikte) teşvik edilmesi özlemimizdir. Zenginliğimiz olabilir. Saygılarımla
DÖVİZ KURLARI
USD 4.8088     EURO 5.5992     IMKB 91703     ALTIN 189,301