PROF. AZİZ SANCAR VE İHSAN ALYANAK KÖRFEZDE SEFERE ÇIKTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımına kazandırdığı 15 yolcu gemisinden son ikisi; 'İhsan Alyanak' ve 'Aziz Sancar' hizmete girdi.

06 Kasım 2017 Pazartesi 09:34 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımına kazandırdığı 15 yolcu gemisinden son ikisi olan İzmir'in efsanevi belediye başkanlarından İhsan Alyanak ile ülkemizin Nobel Kimya Ödüllü Profesörü Aziz Sancar'ın adı verilen gemiler hizmete girdi. Gemiler Bostanlı İskelesi'nde düzenlenen törenle seferlerine başladı

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitler anısına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu körfez filosunu yenilemek için çıktıkları yolculuğa son noktayı koyduklarını söyledi. Körfez'e en uygun 15 yolcu gemisi ve 3 arabalı vapur aldıklarını belirten Kocaoğlu, "Bu tip gemilerin ilk kez dizaynı yapıldı. İlk ihalemize kimse girmedi. Daha sonra Özata firması cesaret gösterdi. Karbon kompozit katamaran tipi gemileri yaptı. Son günlerin popüler sözü metal yorgunluğu olmayacak, çok dayanıklı 13 yolcu gemisi 22 nat sürette, ikisi ise orta ve dış körfezde, uluslararası sularda seyredecek şekilde 32 nat sürate sahip. Körfez'de vapur ihtiyacını 50 senelik yenilemiş durumdayız. 3-5 tane ilave gerekirse alırız" dedi.
Bu hızlı iki gemiden birine İzmir Belediyesi'nin efsane başkanlarından İhsan Alyanak'ın, diğerine ise Nobel Kimya Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'ın verdiklerini belirten Kocaoğlu, her ikisinin de adını Körfez'de yaşatacaklarını söyledi. Prof. Dr. Aziz Sancar'ı Nobel Kimya Ödülü aldığı süreçte tanıdığını belirten Kocaoğlu, şöyle dedi:
"Uzun yıllar yurt dışında, ABD'de yaşamasına karşı bizi biz yapan, bizi diğer uluslardan ayıran farklılıklarımızı, vatan sevgisini bilen ender kişileriden bir tanesi olarak gördüm'

600 MİLYON TL'LİK GEMİLERİN GECELEYECEĞİ YER YOK

Kocaoğlu, Karantina İskelesi'nin 2018 yılında devreye gireceğini ama deniz ulaşımını artırabilmek için en önemli noktanın Mavişehir vapur iskelesini yapmak olduğunu söyledi. Karşıyaka kıyı planları henüz onaylanmadığı için iskele taraması ve inşaatına başlanamadığını belirten Kocaoğlu, "Güzelbahçe iskelesi bitmek üzere. Urla iskelesi bitti. Mordoğan'a gidebiliyoruz. Süratli vapurlarımız buralara çalışacak. Ancak, yeni alınan bu 18 vapurun geceleyeceği yerimiz yok. Fırtına çıktığında kaptanları evden çağırıp, vapurları körfeze salıyoruz. Ama Bostanlı İskelesi'nin yanındaki balıkçı barınağı boş duruyor. Biz 6-7 senedir uğraşıyoruz. Bu vapurların değeri 600 milyon TL'dir. Boş duran barınağa bağlama iznini 6 yıldır alamıyoruz. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekir" diye konuştu.
 
ULUSLARARASI SEFER YAPABİLECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi' kapsamında üretilen 15 yolcu gemisinden 13'ü iç körfez seferleri için dizayn edilirken, Haziran ayında teslim alınan, Karşıyaka-Göztepe -Üçkuyular arasında sefer yapan İhsan Alyanak gemisi ve filonun son gemisi Prof. Dr. Aziz Sancar, Yüksek Hızlı Tekne (HSC) koduna uygun olarak inşa edilerek sertifikalandırıldı. 30 knot hıza ulaşan her iki gemi de uluslararası sefer yapabilecek.

TAM DONANMLI GEMİLER

Filonun diğer gemileri gibi yapı ana malzemesi çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve işletme maliyetleri düşük 'karbon kompozit' malzemeden üretilen İhsan Alyanak ile Prof. Dr. Aziz Sancar gemisi, 400 yolcu ve 4 adet tekerlekli sandalyeli yolcu kapasitesine sahip. Tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği bulunan gemi, bu sayede iskelelere çok kısa sürede yanaşma ve ayrılma işlemini gerçekleştirebiliyor. Gemiler iki kattan oluşuyor ve ana güvertede kapalı alan, üst güvertede ise kapalı ve açık alan bulunuyor. Konforlu ve ergonomik özellikli koltukları ile geniş koltuk arası mesafesi sağlanıyor. Görme engelli yolcular için hissedilebilir yüzey ve gerekli yerlerde Braille Alfabesi ile yazılmış kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri de mevcut. Gemilerde 2 adet erkek, 2 adet kadın ve 1 adet engelli tuvaletlerinin yanı sıra bebek bakım masası da yer alıyor. İzmir'in yeni gemilerinde yolculuk sırasındaki ihtiyaçların giderilmesi için büfe ve soğuk-sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri ile televizyon ve kablosuz internet donanımı da oluşturuldu. Gemilerin bir başka özeliği ise 10 adet bisiklet park yerinin bulunması. Yolcuların konforlu bir şekilde seyahat edebilmeleri için iklimlendirme sistemi, can dostlarıyla birlikte seyahat edebilmeleri içinse birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri bulunuyor.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0715     EURO 6.8825     IMKB 92333     ALTIN 232,174