RUSYA-FAS İLİŞKİSİ İLERLİYOR

Rusya, Akdeniz’deki alternatif liman dostu Fas ile arasında tarım, hayvancılık, balıkçılık, alt yapı hizmetleri ve yenilenebilir enerji alanlarını kapsayan ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

11 Ekim 2017 Çarşamba 13:36 < DÜNYA
Fas'ın başkenti Rabat'ta düzenlenen Fas-Rusya İş Forumu'na katılan Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev ile Fas Tarım, Balıkçılık, Kırsal Kalkınma, Su ve Orman Bakanı Aziz Ahnuş, forumun ardından 2 ülke arasındaki yatırımı kolaylaştırmayı ön gören tarım, hayvancılık, balıkçılık, alt yapı hizmetleri ve yenilenebilir enerji alanlarını kapsayan ikili işbirliği anlaşması imzalandı.
Rusya Tarım Bakanı Tkaçev imza töreninde yaptığı konuşmada, 2 ülke arasında başta tarım olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini genişletme çağrısında bulundu.
2 ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesi için işadamlarına büyük görev düştüğünü belirten Tkaçev, "Fas'tan tarım alanındaki ithalatımız son yıllarda büyük ivme kazandı. 2 ülke arasındaki siyasi ilişkilerin gelişmesi çeşitli alanlardaki iş birliğine de zemin hazırlayacaktır." dedi.
Ülkesinin Fas'ta enerji ve doğal gaz alanlarında yatırım yapmak istediğini kaydeden Rus Bakan, bu ülkede bir termik santral kurmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
Öte yandan Fas Tarım, Balıkçılık, Kırsal Kalkınma, Su ve Orman Bakanı Ahnuş da 2 ülke arasındaki işbirliğinin son yıllarda büyük artış gösterdiğini söyledi.
Ahnuş ayrıca tarım alanında yapılacak yatırımların umut verici olduğunu dile getirdi.
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'in bugün başlaması beklenen Fas ziyareti kapsamında ülkeye gelen Rus heyetin, ziyaret boyunca Medvedev'e eşlik edecek.
EtiketlerRusya Fas Anlaşma
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.3067     EURO 7.3715     IMKB 94562     ALTIN 244,144