ŞAHİN-20 TATBİKATI SONA ERDİ

Katar’ın ev sahipliğinde Türkiye'nin de katılımıyla 22-29 Nisan'da gerçekleştirilen Şahin-20 Tatbikatı'nın sona erdiği Katar Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada belirtildi.

01 Mayıs 2018 Salı 11:24 < GÜNDEM
Tatbikata Katar, kara, deniz ve hava kuvvetleri ile özel kuvvetlerin katıldığı ifade edilen açıklamada, hava kuvvetlerinin temel tatbikatlarından biri olan bu tatbikatın, öncelikle hava savunma güçlerinin ülke hava sahasını korumadaki rolü ile diğer kuvvetlerin onlara desteklerini kapsadığı aktarıldı.

Gerektiğinde dost ülkelerle yapılan ortak operasyonların da tatbikat çalışmalarına dahil edildiği, bu sayede Katar hava kuvvetleri ile diğer ülkelerin hava kuvvetleri arasında koordinasyonun amaçlandığı belirtildi.

Şahin-20 tatbikatı ile ilgili 19 Nisanda Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı şu açıklamada bulunmuştu: Katar'ın ev sahipliğinde 22-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek Şahin-20 Tatbikatı'nda Türkiye ve Katar Hava Kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği, koordinasyon ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması amaçlanıyor.

Tatbikata, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 3 F-16 uçağı ve destek unsurları ile Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvveti Komutanlığı personeli katılacağı belirtilmişti.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817