SAPANCA GÖLÜ DOLULUK ORANI MAKSİMUM SEVİYEDE

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş Sapanca Gölü'nün maksimum seviyeye ulaştığını belirterek, "Bu sene yazın hiç su sıkıntısı ön görmüyoruz" dedi.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 13:59 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM
Mart ayında yağışlarla Sapanca Gölü'nün seviyesi 32.13 oldu. Yağışların güzel geçmesiyle birlikte Sapanca Gölü'nün seviyesi maksimum seviyedeki konumunu koruyor. SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş yağışların güzel geçmesiyle yaz ayında su sıkıntısının yaşanmayacağını belirtti.

Keleş, Sapanca Gölü  seviyesi ile ilgili şu açıklamayı yaptı. "Bilindiği gibi Sapanca Gölümüzün işletme kodu yani maksimum su kodu 32.20 olarak belirlenmiş. Bu sene Mart ayındaki yağışlar ile bu kodu aşmıştık, hatta Çark Deresi boşalım kapağını açarak bir miktarda su tahliye ettik. Nisan ayında yağış bekliyorduk ama istediğimiz seviyede olmadı. Fakat özellikle bu son yağışlar bizi çok sevindirdi. Şu ana kadar bölgemizde kuzeye aşağı yukarı 20-30 kilogram civarında, merkeze doğru ise 15-20 kilogram yağış düştü. Bu yağışların hafta sonuna kadar devam etmesini öngörüyoruz. Gölün kapağını Nisan ayı başında kapatmıştık şuanda 32.13 civarında hatta bu son yağışlarla da birkaç santim yükseldi. Biliyorsunuz göldeki 1 santimlik yükseklik aşağı yukarı 400 bin metreküp su anlamına geliyor. Sakarya ve İzmit'in kullandığı suya eşdeğerdir bu miktar, önemli bir rakam. Şu anda gölümüzün seviyesi bu anlamda iyi."

Keleş; göldeki suyun kalitesinin de güzel olduğunu belirterek yazın su sıkıntısı yaşanmayacağını, su sıkıntısının olabileceği bazı bölgeler için de önlem alındığını belirtti. Her vatandaşın suyu tasarruflu kullanması gerekliliğinin altını çizdi.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7559     EURO 6.6657     IMKB 98470     ALTIN 227,817