SEZONUN İLKLERİ ANTALYA'YA GELDİ

Sezonun ilkleri Antalya'ya geldi.

12 Nisan 2017 Çarşamba 12:29 < LİMANLAR
Port Akdeniz Antalya Genel Müdürü Özgür Sert, sezonun ilk kruvaziyerinin 3 bin 200 yolcusuyla Antalya Limanı'na geldiğini söyledi. 

Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONYSİAD)'nin geleneksel toplantısında konuşan Sert, Kuşadası, Bodrum ve Antalya limanlarının dışında kruvaziyer gemilere de hizmet verebilen 11 limanlarının olduğunu belirtti. Sert, "Liman sayısı önümüzdeki yıllarda artacak. Küba ve Uzak Doğu'da liman işletmeciliği yapmak istiyoruz. Limanlarımızın bir çoğu Akdeniz çanağında. Bu sayede Akdeniz çanağı kruvaziyer liman açısından adeta Türk gölü haline geldi." dedi.

Sezonun İlk Kruvaziyerleri
Türkiye'de 2014 yılına kadar kruvaziyer turizminin çok yaygınlaştığını anlatan Sert, bugün sezonun ilk kruvaziyerinin 3 bin 200 yolcusuyla Antalya'ya geldiğini hatırlattı. Kruvaziyerin indirme ve bindirme noktasının Antalya olduğunu söyleyen Sert, "Yolcular Antalya'ya Almanya'dan uçaklarla geliyor. Havaalanından otobüslerle alınan yolcular gemiye bindiriliyor. Gemi seyahatinden dönenlerde uçaklarla Antalya'dan ülkelerine dönüyorlar. Yani bugün kruvaziyer ile gelen 3 bin 200 yolcu gemiden ayrılacak. Yani 3 bin 200 yolcu Antalya'dan gemiye binecek. Yani toplam 6 bin 400 yolcu sirkülasyonu olacak. Bizim 540 metre uzunluğunda rıhtımımız var. 2 gemi aynı anda yanaşabiliyor. Büyükşehir belediyesi, liman ile Kaleiçi yat limanı arasında ücretsiz tekneler koydu. Kruvaziyerle gelen müşteriler, bu teknelerle Kaleiçi'ne gidip geziyor. Gelen müşterilerin bin - bin 500'ü geziye katılıyor. Kruvaziyer turizmi 2014 yılına kadar çok iyiydi. Antalya'ya 2014 yılında 70 kruvaziyer gemisi ile 200 bin yolcu gelmişti. Bu yıl 11 yolcu kruvaziyer gemisi gelecek. Sayı çok azaldı. Bu tamamen genel turizmle ilişkili. Turizm kötü olduğunda, kruvaziyer turizmi de kötü oluyor." dedi.

Özgür Sert, limanların şehrin aynası olduğunun altını çizerek, "Şehirdene varsa limanda da o vardır. Antalya'da mermer ihracatı ağırlıklı. Türkiye'den ihraç edilen mermerin yüzde 30'u Çin'e, ihraç edilen mermerin yüzde 40'ı Antalya Limanı'ndan gidiyor. Bunun nedeni Antalya, Isparta ve Burdur'da maden üretiminin ağırlıklı olması. Malesef limana demir yolu ulaşımı yok. Demiryolunun gelmesi için uğraşıyoruz." diye konuştu.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.8088     EURO 5.5992     IMKB 91703     ALTIN 189,301