TERK EDİLMİŞ BİR BALIKÇI KÖYÜ BULUNAN GOUQİ ADASI

Çin’in Shengsi Takım Adaları; Yangtze Nehri’nin ağzında, irili ufaklı 400’ü aşkın adadan oluşuyor. Bu yüzlerce adadan bir tanesi de içinde terk edilmiş bir balıkçı köyü bulunan Gouqi Adası!

09 Kasım 2017 Perşembe 13:52 < KÜLTÜR / TARİH / BELGESEL

 Balıkçılar terk edip gitmiş olsa da, doğa ananın elleri hala Gouqi Adası’nın ve diğer tüm adacıkların üzerinde. Tabiat Ana’nın gücü Doğanın yavaş yavaş ele geçirdiği balıkçı köyünün son hali, çocukken bol bol dinlediğimiz masal diyarlarını andırıyor.
Balıkçıların daha büyük umutlarla terk ettiği köyde şimdi sonsuz bir yeşillik hakim ve bölgedeki binalar bile artık doğa ananın ellerinde.

Çin'de üçüncül sanayinin gelişmesiyle köylerini terk eden balıkçıların ardından, tabiatın tüm güzellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Adalar bölgesinin balıkçılık için mükemmel bir doğal ortam sunan diğer birçok balıkçı köyü de, tıpkı Gouqi Adası'ndaki gibi çoktan terk edilmiş durumda. Çünkü bu yemyeşil yerlerin bulunduğu Zhoushan şehrinin başlıca ekonomik kaynağı, artık eskisi gibi balıkçılık değil.


Doğanın yuttuğu Shengsi artık popüler bir turizm bölgesi
Shengsi Adaları halen daha turistlerin fazlasıyla rağbet ettiği yerlerden biri. Hatta balıkçı köyleri terk edilmiş olsa da, her kış 100.000'i aşkın balıkçı bu bölgeye akın ediyor.

Doğanın gizemli gücüne ev sahipliği yapan Gouqi Adası'ndaki bu terk edilmiş balıkçı köyü de yemyeşil görüntüsüyle gelen bütün ziyaretçileri şaşkına çeviriyor.Turistik seyahatlerinde kalabalık yerleri ve popüler şehirleri tercih etmek istemeyenler ya da büyük şehir hayatından sıkılanlar için mutlaka gidip görülmesi gereken harika bir yer. Çin'in doğa ana tarafından yutulmuş takım adalar bölgesini tercih eden bütün gezginleri, nefes kesici doğal güzelliklerin beklediği kesin!
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831