TERSANE SAYISI 35'TEN 79'A ÇIKTI

Gemi inşa sektörüne 15 yılda 2.8 milyar dolar yatırım yapılarak Türkiye'nin büyümesi sağlandı

12 Haziran 2017 Pazartesi 10:51 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ
Özata Tersanesi'nin Kenya Cumhuriyet için inşa ettiği 'M/V Jambo' adlı yolcu ve araç gemisi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'da katılımıyla denizle buluşturuldu.

Yalova'da konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kenya için inşa edilen yolcu ve araç gemisini denize indirdi. Gemi inşa sektörüne 15 yılda 2,8 milyar dolar yatırım yapıldığını söyleyen Bakan Arslan, "Tersanelerimizde sağladığımız istihdam bizim 30 bin, yan sanayi ile birlikte 90 bin istihdam sağlıyoruz. Bu 500 bin kişinin bu sektörden geçimini sağlaması demek" dedi.

Mombasa Limanı'nda hizmet vermesi planlanan gemi tamamen kaynaklı çelik konstrüksiyon malzemeden inşa edildi. 84 metre boyunda 18 metre eninde inşa edilen ve 62 otomobil taşımak kapasitesine sahip geminin bin 400 kişiyi aynı anda taşıyabilecek kapasitede.Yalova'da gerçekleştirilen gemi indirme töreninde,denize indirilen geminin Kenya Cumhuriyeti için inşa edildiği ve M/V Jambo adını taşıdığı ifade edildi.


500 Bin Kişiye Geçim Kaynağı

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, gemi inşa sektörünün yıllık cirosunun 2.5 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Arslan, "Uluslararası bir sektör olan denizcilik, 2008'den beri dünya ciddi bir kriz yaşıyorken bu alanda ülkemizde sektörü büyütmeye, yol almaya, istihdam sağlamaya devam ediyor. 2,5 milyar dolarlık bir büyüklükten bahsediyoruz. Buna ihracat dahil, buna bakım, onarım dahil, yurtiçi üretim, yan sanayi ve gemi geri dönüşüm sanayi dahil" dedi.

Sektördeki istihdam rakamların çok daha büyük olmasını hedeflediklerini anlatan Arslan, "35-36 tersaneden 79 tersaneye çıktık ama çok daha büyük istihdam, dünyadaki krizden kaynaklı olarak bu sektör beklentimiz üzerindeki büyümeyi sağlayamadı. Son yıllarda bir duraksama dönemine geçti. Dünyadaki krize rağmen bizim yerimizde saymamız dahi bizim için başarıdır, bizim için önemli noktadadır. Bu bölgede sadece direkt istihdam 17 bin. Yan sanayi ve dolaylı istihdamı düşünürseniz çok daha büyük. Dolayısıyla tersanelerimizde sağladığımız istihdam bizim 30 bin, yan sanayi ile birlikte 90 bin istihdam sağlıyoruz. Bu 500 bin kişiye geçim kaynağı demek, 500 bin kişinin bu sektörden geçimini sağlaması demek" diye konuştu.

Tersane Sayısı 35'ten 79'a Çıktı

Gemi inşa sektörüne 15 yılda 2,8 milyar dolar yatırım yapıldığını söyleyen Bakan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Memnuniyetle görüyoruz ki sektör kendini yeniliyor, geliştiriyor. Çok farklı üretim türleriyle çok farklı gemi inşa türleriyle dünyadan daha fazla pay almak adına önemli açılımlar, önemli atılımlar yapıyor. Nitekim bugün Kenya'ya buradan yapıp ihraç ettiğimiz gemi de bunun için iyi bir örnek. Bu sektörde son 15 yılda yapılan yatırımın miktarı 2,8 milyar dolar. Bu önemli bir rakam. Tersane sayısı 35'lerden 79'a geldi. 585 adet tekne imal yeri var 700 bin ton yılda çelik işleme kapasitesine sahibiz ve 4,5 milyon DWT yılda gemi inşa etme kapasitesine sahibiz. Yine 2 milyon DWT havuzlama kapasitesine sahip bir ülkeden, Türkiye'den bahsediyoruz. 21 milyon DWT gerçekleşen yıllık bakım onarım kapasitesi var. Kendi garanti fonu kapsamında 10 firmanın 20 gemisine 250 milyon liralık kefalet sağlandı. Yine bu sektör gemi yatırımları 2. Bölge teşviklerinden, 5. Bölge kapsamında alınarak 5. Bölge teşviklerinden yararlanabilir hale getirildi. Gemi yatırımları kredi garanti fonu kapsamında alındı." Bakan Ahmet Arslar, bu sektörü destekler vermeye devam edeceklerini ve geliştireceklerini sözlerine ekledi.


 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.3067     EURO 7.3715     IMKB 94562     ALTIN 244,144