TRABZON HAMSİSİNE COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon açıklarında avlanan hamsinin farklı ve özgün bir tür olduğu gerekçesiyle, coğrafi işaret tescil belgesi almak için başvuru yaptı.

19 Haziran 2018 Salı 11:38 < BALIKÇILIK / BALIK / MEKANLAR
TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon açıklarında avlanan hamsinin yöreye özgü, daha lezzetli ve farklı bir ırk olduğunu ve bu ayrımı tescillemek için başvuru yaptıklarını, sonucu beklediklerini söyledi.

Trabzon'da bulunan Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün verileri doğrultusunda başvurularını temellendirdiklerini söyleyen Hacısalihoğlu, coğrafi işaretli ürünler pazarının Trabzon tereyağı ve Akçaabat köftesi gibi yöresel ürünleri de kapsayarak gelişmesinin çok önemli olduğunu da belirtti.

Küresel piyasalarda 200 milyar Dolar'ın üzerinde olan coğrafi işaretli ürünler pazarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki büyüklüğünün 80 milyar Euro'ya ulaştığını kaydeden Suat Hacısalihoğlu, AB ülkelerinde 3 bin 500'e yakın coğrafi işaretli ürüne karşılık Türkiye'de bu sayının 320 olduğunu da belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Tescil Komitesi, Hamsi'yi "Karadeniz Hamsisi" olarak tescillemiş ve tescil kararı 16 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Komitenin tescile ilişkin kararında, yerel adıyla 'Karadeniz Hamsisi' olarak tescillenen balık, 'Vücudunun sırt kısmı siyaha yakın yeşilimsi, karın kısmı gümüşi beyaz ve yan tarafları parlak' biçiminde tarif edilmiş, Karadeniz hamsisinin standart boyu dişilerde minimum 8, maksimum 10.72 santimetre, erkeklerde ise minimum 8, maksimum 9.22 santimetre olarak tanımlanmıştı.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.5009     EURO 6.2411     IMKB 92937     ALTIN 216,593