'TÜDAV' DÜNYA OKYANUSLAR GÜNܒNÜ KUTLADI

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), tüketicilerin yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan P&G markası Fairy’nin desteği ile 8 Haziran Cuma akşamı Dünya Okyanuslar Günü’nü Türk Balıkadamlar Kulübü’nde kutladı.

11 Haziran 2018 Pazartesi 14:15 < YAŞAM / MAGAZİN / TURİZM
Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk’ün ev sahipliğinde gerçekleşen kutlamaya Sualtı Federasyonu Başkanı, Norveç ve Japonya İstanbul Başkonsolosları, Uluslararası Karadeniz KomisyonuBaşkanı, deniz bilimleri konusunda çalışan bilim insanları , marinacılar, yatçılar, yelkenciler , dalgıçlar, balıkçılar gibi denizi kullanan sektör temsilcileriile sivil toplum kuruluşlarınıntemsilcileri katıldı.

Fairy’in, Türk denizlerinin korunmasına verdiği destek kapsamında gerçekleşen bu yılki 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü’nün ana teması “Denizlerdeki Plastik Kirliliğinin Önlenmesi” oldu. Toplantıya, Türk Deniz Araştırmaları Vakfına özel mesajı ile katılan Birleşmiş Milletler Denizler ve Okyanuslar Özel Temsilcisi Büyükelçi Peter THOMSON; “Vakfınızın okyanusları korumak için birden fazla projeye ortak olduğunu biliyorum ve takdir ediyorum. Bu projelerden biri de Akdeniz ve Karadeniz’i korumak amacıyla yürütülen Avrupa Birliği’nin “Marine Litter in European Seas” (Avrupa Denizlerinde Okyanus Çöpleri) projesi.Bu projeye katıldığınız için vakfınızı kutluyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Türkiye etrafı 3 denizle çevrili bir ülke. Bu kıyılardaki nüfusun geçim kaynağı da balıkçılık ve turizm gibi çalışma alanları üzerinden bu denizlere bağlı. Bu nedenle TÜDAV’ın sürdürmekte olduğu deniz koruma çalışmalarını geliştirme, sürdürülebilir balıkçılığı destekleme ve bu alanda farkındalık yaratma çalışmaları büyük önem taşıyor. Bütün ülkeler; ekonomik kalkınmayı, sosyal kapsayıcılığı, geçim alanlarının korunması ve geliştirilmesini amaçlayan, denizlerin ve kıyıların çevresel sürdürülebilirliğini savunan, üretim ile koruma arasındaki dengeyi kuran “sürdürülebilir bir mavi ekonomi”yi desteklemelidir. Mavi ekonomiyi desteklemek için denizlere akan kara kaynaklı deniz kirlenmesini önlemeliyiz. Giderek artan miktarlarda arıtılmamış kanalizasyon sularının, tarımsal ve endüstriyel atıkların denize akıtılması sorununa ve tabii plastik kirliliğine çözümler bulmalıyız. Plastikler konusunda birçok önlem almamız gerekiyor. Burada mikro-plastik ve mikro-elyafların önemini unutmamalıyız. Birçok plastik kaynağını geri dönüştürebiliriz, nehirlerdeki plastiklerin denize dökülmesine engel olabiliriz, kıyı kentlerinin atık toplama alanlarında iyileştirmeler yapabiliriz, su arıtma tesislerindeki mikro-elyafların denize hareketini önleyebiliriz.Bu tür çözümler konusunda kamuoyu farkındalığı yaratmak için geniş kapsamlı kampanyalar düzenleyebiliriz.Harekete geçme zamanı gelmiştir. Bu alanda karşımıza çıkmakta olan bütün zorluklara rağmen iyi haberimiz, deniz ile insan arasındaki dengeye yeniden kavuşmaya yönelik bir planımızın var olması. Bu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri No. 14’ün gerçekleştirilmesi planıdır.Planın amacı okyanusların kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması. Bunun gerçekleştirilmesi için hepimiz İklim Değişikliği Paris Zirvesi kararlarına büyük bir sadakatle bağlı olmalı ve SDG İklim Hedefi’ni gerçekleştirmek için çalışmalıyız. Artık okyanusları koruma konusunu konuşacağımız günleri geride bıraktık, şimdi kurumlar ve bireyler olarak harekete geçmenin şart olduğu günleri yaşıyoruz.Hepinize verimli bir Dünya Okyanus Günü diliyorum. TÜDAV’a gerçekleştirdiği önemli çalışmalarında başarılar diliyorum. Sizlere de beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum”.

Toplantıda ayrıca Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin çeşitli sahil yerleşimlerinden katılımcıların mesajlarını içeren film, davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

Fairy plastik kullanımını azaltmayı destekliyor

Formülünden fosfatı çıkararak çevre ayak izini azaltan Fairy, sürdürülebilirlik çalışmalarını bir adım öteye taşıyor. En konsantre elde yıkama deterjanlarından biri olan Fairy’nin küçük bir damlasına sığdırılan güç sayesinde bir şişe Fairy ile 12.000 tabağa kadar bulaşık yıkanabiliyor ve Fairy diğer deterjanlara göre 2 kat daha uzun süre dayanıyor. Bu da daha az plastik kullanımı ve nakliye kaynaklı daha az CO2 emisyonu anlamına geliyor. Fairy, Türkiye'de piyasaya sunulduğundan beri, Türkiye’deki tüketiciler 300 milyon daha az şişe ya da konsantre olmayan ürün kullandı. Bu da, 18.000 ton plastik atığının ve taşımada 15.000 ton karbondioksit oluşumunun önlenmesine eş değer bir kazanım demek.

8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü’ne ilgi her yıl artıyor

1992 yılında ABD merkezli bir Okyanus Projesi ile okyanus ve denizlerin korunması, sürdürülebilir balıkçılık, kirliliğin önlenmesi ve iklim değişikliği konusunda bilinç oluşturmayı amaçlayan bir süreç başladı.2002 yılında Birleşmiş Milletler’in konu ile ilgilenmeye başlamasının ardından, Kanada tarafından 2008 yılında Birleşmiş Milletler Rio de Janeiro Dünya Zirvesi'nde Dünya Okyanuslar Günü’nün önerilip kabul edilmesi ile 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü olarak küresel bir boyut kazandı.

Söz konusu girişim, başlangıcından bugüne bütün dünyadan hayvanat bahçeleri, konu ile ilgili STK lar, Akvaryumlar, müzeler, üniversiteler, gençlik grupları, denizciler, dalgıçlar, yüzücüler ile denizcilik endüstrisinde yer alan kamu kuruluşları ve turizm sektörü de dahil olmak üzere 140 ülkeden yaklaşık iki binin üzerinde katılımcı ve örgütü kapsayacak şekilde büyüdü. Dünya Okyanuslar Günü, her yıl katılımcı ülke ve kuruluş sayısının arttığı çeşitli etkinliklerle dünya çapında kutlanıyor.Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), World Ocean Day web sitesinin (http://www.worldoceansday.org) Türkçe’sini de hazırlayan ve ülkemizde bu konuda çeşitli etkinlikler düzenleyen Türkiye’den tek katılımcı STK olma özelliğini taşıyor.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.2610     EURO 7.3524     IMKB 97988     ALTIN 242,791