TÜRKİYE SUDAN’DAKİ ‘OSMANLI LİMAN KENTİNİ’ İHYA EDECEK

Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Türkiye’nin Sudan’ın Kızıldeniz sahilindeki harap olmuş Osmanlı liman kenti Sevakin’i restore ederek sivil ve askeri gemiler için bir liman inşa edeceğini açıkladı.

27 Aralık 2017 Çarşamba 09:25 < LİMANLAR

Sudan’a Türkiye’den cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti yapan Erdoğan da Türkiye’nin Suakin’deki bir bölgeyi turizm merkezi ve Kızıldeniz’den Mekke’ye geçen hacılar için bir geçiş noktası olarak yeniden inşa edeceğini söyledi.

Erdoğan, Sevakin’in yeniden inşasına ilişkin anlaşmanın Sudan ile yapılan toplamda 650 milyon dolar değerindeki birkaç anlaşmadan biri olduğunu belirtti.

Ghandour, Türkiye ve Sudan’ın ‘sivil ve askeri gemiler için liman inşa etme’ konusunda anlaştığını belirtti ve bu anlaşmanın ‘her türlü askeri işbirliği ile sonuçlanabileceğini’ de sözlerine ekledi.

Afrika’da giderek etkinliğini artıran Türkiye üç ay önce de Somali’de 50 milyon dolarlık bir askeri eğitim üssü açmıştı.

Osmanlı imparatorluğu tarafından yönetildiği dönemde Sevakin Sudan’ın başlıca limanıydı, ancak 60 km kuzeydeki Port Sudan’ın inşa edilmesinden sonra geçen yüzyılda kullanılmaz hale geldi.Hartum’da dün açıklama yapan Erdoğan, yenilenmiş liman kentinin adanın tarihi öğrenmek isteyen ve Mekke’ye giden hacıların ilgisini çekerek Sudan’ın turizm sektörüne katkıda bulunacağını söyledi.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, Hartum’un planlanan yeni havalimanının inşa edilmesi anlaşmasının yanısıra, pamuk üretimi, elektrik üretimi, tahıl ambarları ve kesimhaneler inşa edilmesine yönelik özel sektör yatırımlarına ilişkin anlaşmalar da imzalandı.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Erdoğan ve Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in iki ülke arasındaki ticaretin 10 milyar dolara ulaşmasını amaçladıklarını söylediğini de duyurdu.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831