TÜRKİYE'DEN YOLA ÇIKTI.YUNANİSTANDA DURDURULDU

Yunanistan Sahil Güvenliği, Mersin Limanı'ndan yüklenen bir geminin kendi karasularında durdurulduğunu ve içinde patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler bulunduğunu açıkladı.

11 Ocak 2018 Perşembe 10:58 < GÜNDEM

Açıklamada, Tanzanya bandıralı geminin Girit açıklarında Cumartesi günü durdurulduğu ve Girit limanına yönlendirildiği belirtildi. Geminin Libya'ya gittiği ifade edildi.

Yunanistan Sahil Güvenliği, internet sitesinde gemide yapılan arama sonucu elde edilen malzemelerin fotoğraflarını da paylaşdı.

Uluslararası haber ajanslarında, gemide 29 konteynır bulunduğunu ve bunların içinde de amonyum nitrat, elektriksiz fünye ile 11 adet boş LPG tankı tespit edildiğini bildirdi.Yunan Sahil Güvenliği'nden Tuğamiral Ioannis Argiriou, Çarşamba günü gazetecilere yaptığı açıklamada, "söz konusu malzemelerin madencilikten, bomba yapımına ve terörist faaliyetlere kadar her türlü işte kullanılabileceğini" söyledi.

Argiriou, gözaltına alınan gemi mürettebatının beşinin Ukrayna, birinin Hindistan ve birinin de Arnavutluk vatandaşı olduğunu ifade etti.

'Kaptana kargoyu Libya'ya götürme talimatı verildi'

Yunan Sahil Güvenlik'in yaptığı açıklamada, geminin sahibi tarafından kaptana, "tüm kargoyu Libya'nın Mısrata limanına götürme ve oraya bırakma talimatı verildiğinin" öğrenildiği belirtildi.

Ayrıca gemide yapılan aramalarda Cibuti ile Umman karasularına ait denizcilik haritaları bulunmadığını medyaya açıklandı.Gözaltındaki mürettebatın bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 2011 yılında uygulanmaya konan ambargo ile Libya'ya, silah satışını, malzeme sağlanmasını veya bunların sevkıyatını yasakladı

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831