UÇAK GEMİSİ YAPACAĞIZ

MİLGEM kapsamında üretilecek, olan İstanbul fırkateyninin ilk kaynağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı

03 Temmuz 2017 Pazartesi 13:07 < GEMİ İNŞA / YAN SANAYİ

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şayet 15 yıldır, bu yöntemi takip etmiyor olsaydık, bugün ülkemize uygulanan örtülü ambargolar sebebiyle terörle mücadelemizi de yürütemez hale gelirdik"dedi. Uçak gemisi müjdesi de veren Erdoğan, "Ülkemiz bir savaş gemisi tasarlayan ve inşa eden 10 ülke arasındadır. Biz uçak gemimizi de yapacağız. Bunda da kararlıyız. Hiçbir endişe taşımıyorum" diye konuştu.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda gerçekleştirilen  törenle Kınalıada Korveti denize indirilirken, ilm milli fırkateyn olan İstanbul fırkateyninin inşası için ise ilk kaynak vuruldu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.  Törende konuşan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  "Bu gemin ile denizlerdeki gücümüz daha da artacak" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: Zaman zaman girişimcilerimizin, azmini, şevkini, cesaretini kıran kimi umursamazlıktan, kimi rekabette taraf tutmaktan kaynaklanan ama kimi de buram buram art niyet kokan olumsuzlukların haberlerini alıyorum. Sebebi ne olursa olsun, Türkiye'nin savunma sanayindeki atılımlarını önlemeye yönelik atılan adımlara da müsamaha göstermemiz kesinlikle söz konusu olamaz. Böyle bir tavır içine girenler karşılarında bizzat bizi bulurlar. Ülkemiz ve milletimiz için çalışan, bu arada elbette kendisi de kazanan, gerçekten işinin ehli, gerçekten üretken, gerçekten samimi tüm girişimcilerimiz, tüm firmalarımız yanlarında bizim olduğumuzu bilmelidir

Bilginin çok hızlı bir şekilde yayıldığı bir yüzyılda yaşamanın sağladığı avantajları çok iyi değerlendirmek zorundayız. Teknolojik bağımsızlığın önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Tüketen değil, üreten bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor. Acil ihtiyaçları karşılayacak kadarını dışarıdan temin yoluna gitsek bile, milli imkanlara dayanmalıdır. Şayet 15 yıldır, bu yöntemi takip etmiyor olsaydık, bugün ülkemize uygulanan örtülü ambargolar sebebiyle terörle mücadelemizi de yürütemez hale gelirdik. 


 

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.5033     EURO 7.3869     IMKB 93371     ALTIN 250,902