UN RORO 950 MİLYON EURO'YA DFDS'DE

DFDS, UN Ro-Ro'yu 950 milyon euro'ya satın aldığını duyurdu.

12 Nisan 2018 Perşembe 10:00 < GÜNDEM
Türkiye'nin önde gelen Ro-Ro şirketlerinden biri olan Un, Ro-Ro 950 milyon euro'ya Danimarkalı  DFDS'ye satıldı. 
Şirket, yaptığı açıklamayla UN Ro-Ro'nun satın alınmasında anlaşmaya varıldığını belirtti. 

Şirket UN Ro-Ro ile Akdeniz'deki varlığını genişletmek istiyor. 
Satış işleminin Türk, Avusturyalı, Alman ve İtalyan rekabet otorilerinin onayının ardından Haziran ayında tamamlanması öngörülüyor.

12 RO-RO GEMİSİ BULUNUYOR
DFDS CEO'su Niels Smedegaard, satın alma ile ilgili açıklamasında, "UN Ro-Ro'nun satın alınmasıyla, operasyonel olarak Kuzey Avrupa'ya benzeyen Avrupa'nın en cazip pazarında faaliyetlerimizi genişletiyoruz. Bu satın alma bize var olan güçlü yönetim ekibimizle birlikte ağımızı, filomuzu ve tecrübemizi geliştirme imkanı sunarken, UN Ro-Ro müşterilerinin büyümesini desteklerken işimizi daha da geliştirme fırsatı veriyor" ifadelerini kullandı. 

UN Ro-Ro'nun kurumsal sunumunda yer alan bilgilere göre şirketin 12 Ro-Ro gemisi ve Türkiye ile Avrupa arasında 250 bin araç ile 2016 yılı itibariyle yüzde 35'lik pazar payı bulunuyor.

 2014 yılında Esas & Actera konsorsiyumu tarafından satın alınan U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., Doğu Akdeniz ro-ro sektörünün önemli oyuncularından biri olarak öne çıkıyor. 

DFDS’nin CEO’su Niels Smedegaard “U.N. Ro-Ro’nun satın alınmasıyla, operasyonel olarak Kuzey Avrupa’ya benzeyen Avrupa’nın en cazip taşıma pazarlarından birine girmiş bulunuyoruz” dedi.

U.N. Ro-Ro’nun CEO’su Selçuk Boztepe, “Yeni hissedarımızın getirdiği uzmanlığın, kombine ağ yeteneklerinin ve mali gücün U.N. Ro-Ro’ya Türk ihracatçılarının ve uluslararası lojistik şirketlerinin rekabet gücünü artırmasını sağlayacağından eminim” dedi.

Türkiye-Avrupa arasında Ro-Ro gemileri ile intermodal taşımacılık yapan U.N. Ro-Ro’nun halihazırda yılda 322,000 araç kapasiteli 12 gemiden oluşan filosu bulunuyor. U.N. Ro-Ro, Türkiye ve AB arasında Akdeniz’de beş yük taşımacılığı güzergahı işletiyor. Dört güzergah İtalya’ya ve bir tanesi Fransa’ya bağlanıyor.
ÜÇÜNCÜ KEZ EL DEĞİŞTİRDİ
U.N. Ro-Ro 2007 yılında en büyük fon şirketlerinden biri olan KKR'ye 910 milyon euro karşılığında satılmıştı. KKR, 2014 yılında U.N. Ro-Ro'yu Esas & Actera konsorsiyumuna sattı.

24 YIL ÖNCE KURULDU 
UN Ro-Ro, 1993 yılında Saffet Ulusoy tarafından, UND Ro-Ro adıyla, 48 Türk nakliyecisinin bir araya gelerek UND tarafından kurulduğu ve kısa adı UND olan Uluslararası Nakliyeciler Derneğine ait bir kuruluş olduğu öne sürülmüşü.,
Daha sonra UND'nin değil Saffet Ulusoy'un kendi firması olduğu ortya çıkınca UND tarafından açılan davalar donun adı UN R0-Ro olarak hem adı hem gemilerin baca forsu değişmişti
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,800