ÜNYE LİMANI BÜYÜTÜLEREK 2.2 MİLYON TEU KAPASİTEYE ÇIKARILACAK

Ordu'nun Büyükşehir olmasıyla birlikte Ünye ilçesi, Karadeniz'in yıldızı parlayan ilçeler arasında yerini aldı. Ekonomik, turizm ve kültürel anlamda her geçen gün büyük ivme kazanan ilçe, Ünye Limanı'nın konteyner limana dönüştürülmesiyle de Karadeniz ülkelerine ihracatı kolaylaştıracak.

09 Kasım 2017 Perşembe 10:31 < LİMANLAR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YılmazÜnye Limanı'nın büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkarılmasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, kurulacak olan konteyner limanının Karadeniz'in en büyük limanı olacağını söyledi.
Ünye İlçesi'nde yapılacak olan konteyner limanın 3 etap halinde yapılması hedefleniyor. 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadeniz'in en büyük limanı olacak olan Ünye limanı, Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz'e sınırı olan RusyaUkraynaMoldovaBulgaristanRomanya ve Gercistan ile Türk Cumhuriyet'lerine ihracatta büyük kolaylık sağlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz limanın bölge ekonomisine de ciddi katkı sağlayacağını belirterek, "Liman projesi 1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak. Limanda Ro-Ro iskelesi, kruvaziyer yolcu gemileri için terminal tesisleri, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kurtarma istasyonları, kara ve denizi tfaiyesi, sahil güvenlik gibi tesisler yer alacak. Ünye limanı, konteyner içini doldurma, boşaltma ve ardiye hizmetinde bölgemize büyük canlılık getirecek. Karadeniz Akdeniz otoyolu tamamlandığında bu yoldan İç Anadolu Bölgesi ve Akdeniz'den 40 il faydalanacak. Böylece Akdeniz ve İç Anadolu'dan Karadeniz'e ulaşım kolaylaşacak. Konteyner liman ile Türkiye'nin Karadeniz'e alternatif pazarları açılacak" dedi.

Ünye'deki konteyner limanının yaklaşık 300 milyon TL'ye mal olacağını da belirtti

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise kültür ve turizm alanında birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, ilçenin ilk alışveriş merkezi olan Uniport'u da yakın bir zamanda hizmete açacaklarını söyledi. Yerli ve yabancı turistler tarafından son yıllarda yoğun olarak ziyaret edilen ilçede, turistlere alternatif ürünler sunmak içinde çalıştıklarını belirten Ahmet Çamyar, "Ünye Karadeniz'in incisi, tarih ve turizm kenti. Bunun için farklı alternatifleri ortaya çıkarıyoruz. Özellikle Ünye'de turizm altyapısının oluşmasıyla ilgili biz başta tarihi eserlerimizin restorasyonu olmak üzere bir dizi yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Ünye doğal güzellikleriyle de ön planda olan bir ilçe. Konaklama imkanlarının artması ve Karadeniz otoyolunun özellikle Ünye Çevre Yolu ile geçilmiş olması bizi daha da cazip hale getiriyor. Kumsalına hiç dokunulmamış bir şehiriz. 27 kilometrelik sahil bandımız var'
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,831