YAPAY RESİFLER BALIK POPÜLASYONUNU ARTTIRDI

Erdek Körfezi’nde 6 yıl önce balık popülasyonlarını artırmak amacıyla atılan yapay resifler, balık popülasyonlarını arttırdı

19 Temmuz 2017 Çarşamba 09:54 < BALIKÇILIK / BALIK / MEKANLAR

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin bir projesi olarak yürütülen Erdek Körfezi yapay resiflerinin mevcut durumunun tespitine yönelik çalışmalar tamamlandı.

Ticari ve sportif balıkçılık açısından Marmara Denizi’nin en verimli alanlarından birisi olan Erdek Körfezi’nde 6 yıl önce balık popülasyonlarını artırmak amacıyla atılan yapay resifler, balık popülasyonlarını pozitif yönde etkilemeye başladı.


 

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Erdek Körfezi’ne 2011 yılında atılan yapay resiflere ilişkin yaklaşık bir yıldır sürdürdükleri sualtı çalışmalarının sonuçlarını açıkladı.

Prof. Dr. Sarı yaptığı açıklamada, "Yapay resiflerin, atıldıkları alanda bulunan flora ve fauna tarafından tamamen kaplandığını ve resif atılan alanların taban yapısının tamamen kumla kaplı olup, balıkların resiflerden başka saklanma ve barınma yeri bulunmadığını gözlemledik. Yapay resiflerde bol miktarda balık, yumuşakça, kabuklu ve eklem bacaklı türü olduğunu gördük. Resif dipleri de ıstakozlar için önemli bir yuvalanma alanı haline gelmiş" dedi.

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 4.8088     EURO 5.5992     IMKB 91703     ALTIN 189,301