Tuvalu'nun Batan Adaları

Tuvalu'nun Batan Adaları

Yükselen denizler, küçük takımadaların dokuz adasından ikisini yutmanın eşiğine gelmiş durumda. Tuvalu'da yaşayan Leitu Frank (32), ''Daha önce, kum çok uzardı ve yüzdüğümüzde deniz tabanını ve mercanı görebiliyorduk. Şimdi, her zaman bulutlu ve mercanlar öldü. Tuvalu batıyor.'' dedi.

'Tuvalu batıyor', iklim değişikliğinin bu küçük adalar üzerindeki küresel ısınmanın cephesi üzerindeki etkilerinin yerel olarak yakalandığı bir ifade. Okyanusya'da bulunan bir Polinezya ülkesi olan Tuvalu, Pasifik Okyanusunda, Hawaii ile Avustralya arasında ortada bir lekeden başka bir şey değildir.

Dünyanın dördüncü en küçük ülkesi olan Tuvalu, çoğu Fongafale adasında yaşayan ve içinde bulundukları yer için savaşan sadece 11.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. Tuvalu'nun toplam arazi alanı 26 kilometrekareden azdır.

Zaten, Tuvalu’nun dokuz adasından ikisi, su altında kalmanın eşiğinde, hükümet, deniz ve kıyı erozyonu ile yuttuğunu söylüyor. Adaların çoğu deniz seviyesinden zar zor üç metre yüksekte ve en dar noktasında Fongafale sadece 20 metre uzanıyor.

Bilim adamları Tuvalu'nun önümüzdeki 50 ila 100 yıl içinde yaşanmaz olabileceğini tahmin ediyor. Yerliler, çok daha erken olabileceğini düşündüklerini söylüyorlar.

Nausaleta Setani (50), “Hava çok hızlı bir şekilde değişiyor, günden güne, saatten saate” diyor “Olanları öğreniyorum, özellikle de [diğer ülkelerden] insanın sonucudur. Beni üzüyor. Fakat diğer ülkelerin halkları için en iyisini yaptığını biliyorum. Ben küçük bir ülkedeyim. Tek istediğim daha büyük ülkelerin bize saygı duyması ve hayatlarımızı düşünmesi. ” diye ekliyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Tuvalu'yu iklim değişikliğinin etkilerine karşı “aşırı derecede savunmasız”, “fakir, en az gelişmiş bir ülke” olarak sınıflandırıyor. Gözenekli, tuzlu toprak, ekim yapmak, temel pulaka bitkilerini yok etmek ve çeşitli meyve ve sebzelerin verimini düşürmek için neredeyse tamamen yararsız hale getirmiştir.

Taro ve manyok gibi Nişastalı Pacific Island zımbaları artık diğer yiyeceklerin yanı sıra büyük bir masrafla ithal edilmek zorunda.

Yükselen okyanus su altı toprak kaynaklarını kirlettiği için, Tuvalu artık yağmur suyuna tamamen bağımlı ve kuraklık endişe verici sıklıkta yaşanıyor. Yerliler başarılı bir şekilde ekebilseler bile, basit mutfak bahçelerini bile canlı tutacak kadar yağmur yoktur.

Frank ailesi, iki haftada bir yiyecek tüketmek için yaklaşık 200 Avustralya Doları (105 £) harcıyor. Balıklar da, buradaki yaşam unsurları, şüpheli hale geldi. Ciguatera zehirlenmesi, ağartılmış mercan tarafından atılan mikro algleri yutan resif balıklarını etkiler. Bu ciguatera toksinlerine bulaştırılmış balıklar insanlar tarafından tüketildiğinde, acil ve bazen şiddetli bir hastalığa neden olur.

Yerel hastanede, iklim değişikliğine bağlı hastalıkları incelemek ve yönetmek için uzman bir bölüm kurulmuştur.

Her hafta yaklaşık on Tuvaluan ciguatera zehirlenmesiyle ortaya çıkmakta ve iklim ile ilgili hastalıkların vaka yükünün yaklaşık % 10'unu oluşturmaktadır. Halk sağlığı sorumlusu olarak görev yapan Suria Eusala Paufolau balık zehirlenmesi vakalarının on yıl önce tırmanmaya başladığını söylüyor; Aynı zamanda hava gerçekten haywire gitmeye başladı.

Değişen hava koşulları ile aynı oranda artan iklim ile ilgili hastalıklar, hastanenin araştırmasına göre grip, mantar hastalıkları, konjonktivit ve dang humması gibi hastalıkları içeriyor. Paufolau, daha yüksek günlük sıcaklıklar da insanları günlük dehidrasyon, sıcak çarpması ve kızarıklık riski altında bırakıyor.

“Genellikle yerel halk iklim değişikliği ile sağlık arasındaki bağı görmüyor. Ancak, evimize ne olduğu konusunda her zaman bir korku hissi var. ”

Tuvalu, GSYİH’nın çoğu BM ve komşu ülkelerden yapılan bağışlardan elde edildiği için dış yardımlara büyük ölçüde güveniyor.

Adada Eğitim ve istihdam beklentileri sınırlı ve aileleri gençlerin çoğunluğu Fiji, Avustralya veya Yeni Zelanda'da değil eğitim almayı bırakın gelemez - olan bir “beyin göçü” kapsamlı bir şekilde belgelenmiştir .

Ancak iklim değişikliği deniz kıyısına zarar verirken, genç Tuvaluan'ların bir damlası geri dönüyor, eve gelmek adaların ötesindeki yaşam özgürlüklerinden sonra klostrofobik olabilir.

24 yaşındaki Tapua Pasuna, geçen yıl Bayan Tuvalu'yu seçti ve platformunu kadın hakları ve eğitim kampanyası için kullandı.

Ülkenin üçüncü kadın milletvekilinin kızı Pasuna, Yeni Zelanda'daki üniversite çalışmalarından döndüğü için kendisini “yüzen” olarak nitelendirdi ve geniş aile yükümlülükleri ve yapabileceklerini yapma sorumluluğu duygusuyla adaya geri çekildiğini söyledi.

Başkentin en büyük binası Funafuti, ülkenin milletvekillerinin ofislerine ev sahipliği yapan üç katlı beyaz bir monolit Hükümet Binasıdır. Tuvalu'nun resmi hükümet politikası adada kalmak - “ne olabilir”.

İklim değişikliğine uyum planları arasında , UNDP tarafından finanse edilen ve sermayenin idari merkezini korumak için bir deniz duvarının inşası - devam etmekte ve gecikmeli - var .

Yerel belediye meclisinin Fongafale'nin güneyindeki araziyi tarama ve toplama, deniz seviyesini 10 metre yükseltme ve yüksek yoğunluklu konutlar inşa etme planları var. Bu, 300 milyon ABD dolarına (233 milyon £) mal olacak ve şu ana kadar hiçbir fonu bulunmayacak bir plandır.

Yüzen bir ada inşa etmek gibi diğer seçenekler de keşfedilmiştir, Avustralya mayınlarından, meşe palamutlarını çalmak için bir enerji duvarı inşa etmeyi reddederek, adalara doğru ilerledikçe denizin gücünü kırmaktadır. Resif ekosisteminin böyle bir duvara nasıl dayanacağı açıklanmamıştır.

Tuvalu’nun başbakanı Enele Sopoaga’nın, adaları boşaltmak son başvuru olduğunu, Pasifik’in komşularının sık sık konuşmasına rağmen, Tuvalualı’nın dünyanın ilk iklim değişikliği mültecileri olacağına değindi.

Birçok hükümet yetkilisi , Donald Trump’un seçilmesinde öfkesini açıkça dile getirerek, iklim değişikliği şüpheciliğinin iklim sorunları konusunda küresel işbirliği için geri adım attığını ve Tuvalu’nun dünya sahnesinde yer alan küçük sesini daha da küçük hale getirdiğini söyledi.

Tinilau, BM İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli'nin küresel ısınmanın felaketi önlemek için önümüzdeki 12 yıl içinde maksimum 1.5C’de tutulması gerektiğine dair son raporuna rağmen, diğerleri arasında ABD ve Avustralya’nın neşeli kömür yakmalarından bahsediyor. iklim etkiler.

“ COP [iklim] müzakereleri sırasında da dinlenmemizi sağlamak için sabah 7'ye kadar kalmak zorunda kaldık” diyor Tinilau.

“Dünya bizi görmezden gelmek istiyor. Sanki yokmuşuz gibi davranmaya devam etmek istiyorlar, burada olan gerçek değilmiş gibi. Onlara izin veremeyiz. ”

Fiji, Sopoaga hükümetinin kabul etmediği bir teklif olarak defalarca Tuvaluan hükümetine nüfuslarını 1.200km güneyine taşımak için toprak teklif etti. Son bir makalede, eski Avustralya başbakanı Kevin Rudd , Tuvalu vatandaşlarına, ülkelerinin denizcilik ve balıkçılık hakları karşılığında tam vatandaşlık teklif edebileceğini; Sopoaga'nın “emperyal düşünce” olarak reddettiği bir öneri.

İklim değişikliği konusunda küresel işbirliğinin savunucusu Sopoaga, “Tuvalu dışına taşınmak hiçbir iklim değişikliği sorununu çözmeyecek… Bu insanları sanayileşmiş ülkelerin ortasına koyarsanız, tüketimlerini artıracak ve sera gazı emisyonlarını artıracak” dedi.


 


 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık