şehıt

Balık Çiftlikleri Doğal Stokların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Balık Çiftlikleri Doğal Stokların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Peki Su ürünleri yetiştiriciliği nedir?
Balık, deniz ürünleri ve su bitkileri yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği küresel olarak yediğimiz balıkların yaklaşık yarısını oluşturuyor.
Ancak bu tür çiftlikler genellikle kıyı sularında bulunur ve balıkların ürettiği dışkı atıkları ve çiftçilik sürecinde kullanılan kimyasallar çevreyi etkileyebilir .
Öyleyse Sims'in Hawaii merkezli Kampachi Farms'ı (çiftliği) gibi start-up'lar kendilerine offshore yapıyorlar. Kampachi, sahile 6 km mesafedeki 70 metre derinlikte kalemlerde suşi balıklarını besliyor.
Açık deniz çiftlikleri, dışkıları sulandırmaya ve yok etmeye yardımcı olan güçlü akımlardan ve daha derin sulardan yararlanır.
Pablo Konietzko, Meksika kıyılarındaki su altı akvaryumlarında kırmızı balığı ve totoaba yetiştiren Toprak Okyanus Çiftlikleri'nin direktörüdür .
“Açık deniz koşullarındayız, akıntıların çok güçlü olduğu, suların çok saf olduğu ve balıkların doğal ortamlarında bulunduğu yerlerde, yoğunlukları veya kirliliği ile ilgili herhangi bir sorun oluyor.” diyor.
Dünya Ekonomik Forumu'nun okyanuslarla ilgili ne işi var?
Okyanuslarımız dünya yüzeyinin % 70'ini kaplar ve gezegenin biyolojik çeşitliliğinin % 80'ini oluşturur. Sağlıklı okyanuslar olmadan sağlıklı bir geleceğe sahip olamayız - ancak iklim değişikliği ve kirlilik nedeniyle her zamankinden daha savunmasızlar.
Ağır tehditleri okyanuslarımıza çekmek, ticaretten hükümete, akademiye kadar sektördeki liderlerle çalışmak anlamına geliyor.
Dünya Ekonomik Forumu, Dünya Kaynakları Enstitüsü ile işbirliği içinde , denizleri korumak için birlikte çalışan bir lider koalisyonu olan Okyanus Dostları Eylemini bir araya getiriyor. Endonezya hükümeti ile denize giren plastik atıkları yasadışı balık avını izlemek için küresel bir plana indirgeyen bir programdan, yeni çözümler için baskı yapıyorlar.
İklim değişikliği, yükselen sıcaklıklar ve asitlenme ile kırılgan ekosistemleri bozan okyanuslarımız için tehdidin ayrılmaz bir parçasıdır. Forum, düşük karbonlu ekonomiye geçişi desteklemek için , şirketlerindeki emisyonları % 9 oranında azaltan CEO İklim Liderleri İttifakına ev sahipliği yapmak da dahil olmak üzere birçok girişimde bulunuyor .
Aşırı avlanma
Dünya yüzeyinin% 70'inden fazlası okyanusla kaplıdır ve BM'ye göre , deniz stoklarının neredeyse % 90'ı şimdi tamamen sömürülmekte , aşırı kullanılmakta veya tükenmektedir.
Ancak balıklar , küresel olarak yediğimiz tüm hayvan proteininin % 17'sini oluşturuyor - en fakir ve en az gelişmiş ülkelerde % 26'ya kadar çıkıyor.
Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği alanında çalışan 60 milyon insanın - ve işleri sektöre bağlı olan 200 milyon insanın - geçim koşullarının yanı sıra, gıda güvenliğini sürdürmek bir şekilde balık avlamak için çok önemlidir.
Konietzko, “Dünya nüfusu olağanüstü bir oranda büyüyor ve bu sağlıklı protein, balık, başka kaynaklardan gelmeye başlamalı” dedi. “Yaptığımız şey, sürdürülebilir tahıl balıkları sağlayarak, kum taneciklerine katkıda bulunmaya ve denize yardım etmeye çalışıyor.”
Sims, sonunda açık deniz su ürünleri yetiştiriciliğindeki mevcut su ürünleri üretim seviyesinin 100 katına kadar üretim yapabileceğimize inanıyor.
Konietzko ekliyor: “Su ürünleri yetiştiriciliği denizde yakalanan balık sayısını çoktan almıştır. Tamamen değişip değişmeyeceğini bilemiyorum, ama denize biraz daha soluk vereceğini düşünüyorum, bu yüzden geri dönüp alıştığı miktarları üretebilir. ”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık