Çevre Dostu Tasarım için Çalışıyorlar

Çevre Dostu Tasarım için Çalışıyorlar

 Sıfır emisyon senaryosu
Temel olarak 2008 ile birlikte IMO stratejisi, deniz taşımacılığından kaynaklanan toplam sera gazı emisyonlarının 2050 yılına kadar en az yüzde 50 oranında azaltılmasını ve ortalama karbon yoğunluğunun veya ton mili başına CO2'nin 2030 yılına kadar en az yüzde 40 oranında azaltılmasını hedeflemektedir. 2050 yılına kadar yüzde 70'lik bir azalmayı hedeflerken, 2050'den sonra, IMO'nun nihai vizyonu, bu yüzyılda en kısa zamanda sera gazı emisyonlarını ortadan kaldırmaktır.
DNV GL Satış ve Pazarlama Direktörü Trond Hodne; “Endüstrinin IMO tarafından belirlenen iddialı sera gazı azaltma hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için, endüstrinin gemi tasarımını geliştirmek için bir araya gelmesi gerekiyor. Bu tasarım, benzer gemilerin EEDI'sini yarıya indirdi ve düşük emisyonlu dökme yük gemileri için yeni bir standart belirledi, ”dedi 
Oshima ve DNV GL arasındaki stratejik işbirliği, diğer ortakların katılmaya davet edileceği yıllık ortak endüstri projeleriyle IMO sıfır emisyon senaryosunda çalışarak 2030 yılına kadar devam edecek.
Yarının ihtiyaçlarının bugün karşılanması
 Ultramax 2030 tasarımı, optimize edilmiş bir gövde şekli ve ekstra tahrik sağlamak için zor bir yelken kullanarak yakıt olarak LNG'yi kullanarak emisyonları en aza indirirken operasyonel performansı en üst düzeye çıkarır. Ek olarak, tasarım bekleme ve liman işlemleri sırasında otel yükünü kapatmak için güneş panelleri ve bataryalar kullanır. Yeni tasarımda sunulan seçenekler dizisi, akü paketli bir şaft jeneratörü ve iki farklı ana motor alternatifi içerir. İlk motor seçeneği yüksek basınçlı, iki zamanlı çift yakıtlı bir motorken, ikinci seçenek dört zamanlı çift yakıtlı bir motordur.
Başlıca gemi sahiplerinin, filo profili araştırmalarının ve ticari, limanların, bunkering ve kargoların otomatik tanımlama sistemi (AIS) analizlerinin girdilerine göre, büyük ultramax limanlarının yüzde 40'ı LNG terminallerine planlama ve inşaat aşamalarında daha fazla erişim sağlıyor. Dünya çapında çalışma, LNG tahrikini kullanan derin deniz gemileri için en üst düzeyde gereksinimdir. Oshima Ultramax 2030 tasarımıyla 2.000 m3 LNG tankının 13.600 deniz mili menzili ile kullanılmasına izin verir. Bu, Singapur'dan Güney Afrika'ya gidiş-dönüş seyahatinin ana küresel ticaret modelini karşılamak için yeterli.
Tipik bir ultramax, yelken modunda zamanının sadece yüzde 50'sinden fazlasını geçirirken, kalan kısım beklemek veya doldurmak / boşaltmak için harcanmaktadır. Mevcut kıyı gücü seviyesinin, sadece büyük ultramax portlarının yüzde ikisinde olduğu tahmin edilmektedir.
Bunu akılda tutarak, sadece yelken yaparken değil, genel çevresel ayak izini küçültmek için beklerken ve limanda emisyonları azaltmaya özellikle dikkat edildi.
Güneşin enerjisinin gücü
Ultramax 2030 tasarımındaki güneş panelleri, kapak kapaklarının üzerine monte edilmiştir ve güneş ışığı saatlerinde pil tarafından sağlanan 42 kWh ile 88 kWh'ye kadar üretecektir. Bu, bekleme sürelerinde “Eko modda” yüksek derecede optimize edilmiş otel yükünün sadece 130 kWe olan beklenen tüketimini kapsar.
Toplam güneş paneli alanı, tüm kapak kılıf yüzeyleri dahil, yaklaşık 1.500 m2'dir. Gün içindeki 88 kW / d üretim, yakıt ve jeneratörlerin bakımı da dahil olmak üzere tahmini 67.000  dolar tutarında yıllık tasarruf sağlayacaktır. Güneş panelleri ve bataryalar için geri ödeme süresinin yaklaşık on yıl olması bekleniyor.
Geceleri, batarya boşalmadan önce batarya gücü üç saat boyunca kullanılabilir. Şarj gerektiğinde, aküleri şarj etmek ve otel yükünü kapatmak için dizel yakıt jeneratörleri optimum motor yükünde çalışacaktır. Pili tamamen şarj etmek için yaklaşık bir saat gerekir.
Tasarruf için yelken
Cam lifi takviyeli plastik sert yelken, itme gücünü desteklemek için ilave itme gücü üretir. Yelken, değişen rüzgar koşullarına bağlı olarak itme kuvvetini en üst düzeye çıkarmak için otomatik olarak en uygun saldırı açısına döner. Sabit yelken sistemi, Oshima Shipbuilding ve Mitsui OSK Lines tarafından ortaklaşa geliştirilmektedir.
Yelken yüksekliği 60 metredir ve tasarım, Denizde Yaşam Güvenliği (SOLAS) görünürlük gereksinimlerini karşılar. Yelken, olumsuz rüzgar koşullarında ve yükleme ve boşaltma sırasında katlanacaktır. Oshima, Kuzey Pasifik'te bir yıl boyunca seçilen hava durumu verilerini kullanarak Tokyo Üniversitesi ile birlikte hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) analizi yaptı. Yelken kullanımından beklenen yakıt tasarrufu yüzde 10'a kadar. Mevcut operasyonel profile göre yıllık yakıt tasarrufunun 130.000 ABD doları olduğu tahmin edilmektedir.
Enerji Verimliliği Tasarım Endeksi (EEDI)
EEDI, belirli bir taslakta ve hızda bir geminin ton mili başına CO2 cinsinden enerji verimliliğini gösteren bir tasarım endeksidir. Yeni gemiler için EEDI, daha enerji verimli ve daha az kirletici ekipman ve motor kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. EEDI gereklilikleri, 2011 yılında MARPOL Ek VI’da değişiklik olarak kabul edilmiş ve 2013 yılında yürürlüğe girmiştir.
EEDI'deki asgari enerji verimliliği seviyesi, bir geminin yakıt verimliliğini etkileyen tüm bileşenlerin tasarım aşamasından devam eden yeniliği ve teknik gelişimini teşvik etmek amacıyla her beş yılda bir artan şekilde sıkılmalıdır. Belirli gemi tasarımları için teknolojilerin seçimi sektöre bırakılmıştır. Gerekli enerji verimliliği seviyesi elde edildiği sürece, gemi tasarımcıları ve inşaatçıları, geminin düzenlemelere uyması için en uygun maliyetli çözümleri kullanmakta serbesttirler.
EEDI, dünya ticaret filosunun en büyük ve en enerji yoğun segmentlerini kapsamaktadır. Bu, IMO'ya göre, uluslararası sevkıyattan kaynaklanan CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 85'inden sorumlu gemilerin uluslararası düzenleyici rejime dahil edildiği anlamına geliyor.
Birlikte daha yeşil bir gelecek yaratmak için
Ultramax 2030 projesinin ek bir amacı, mal sahibi için yatırım getirisini (YG) en üst düzeye çıkaran yeni bir standart oluşturmaktı. Temel amaçlardan biri, mevcut teknolojilerin uygulanmasıyla sera gazı emisyonlarını en aza indirmektir.
Wärtsilä Marine, Tüccar ve Gaz Taşıyıcıları Direktörü Stein Thorsager, “Akıllı denizcilik girişimimiz çeşitli paydaşlar arasındaki işbirliğini vurgulamaktadır ve bu proje bu işbirliğinin ne kadar etkili olabileceğinin temel bir örneğidir” dedi.
“Tasarım, ultramax yığın taşıyıcılardan elde edilen gerçek işletim profili verilerine dayanıyor ve bir LNG yakıtlı Wärtsilä 31DF çift yakıtlı ana motoru, iki motor seçeneğinden biri olarak, bir güç çekiş (PTO) şaft jeneratörü ve kontrol edilebilir zifte bağlı olarak içeriyor pervane (CPP). Sonuç, mevcut tüm tasarımları verimlilik ve sürdürülebilirlik açısından geride bırakıyor ”dedi. Oshima Shipbuilding Başkanı Eiichi Hiraga, “Wärtsilä ve DNV GL'nin işbirliği ve inisiyatifiyle daha yüksek verimlilik ve daha iyi çevresel performans sağlandı” dedi.
“Sadece Oshima, optimize edilmiş itiş gücü, enerji depolaması ve güneş panelleri içeren bu yeni yenilikçi tasarımla gelemezdi. İşletme maliyetlerini düşürürken, dökme yük taşıma sahiplerinin mevzuata uymalarını sağlayacak, geleceğe dönük bir çözümü temsil ediyor. ”
Bu kadar iddialı hedeflere ulaşmak, önemli bir teknoloji geliştirme çağrısı yapacaktır; hem kuru dökme segmentinde önde gelen tasarımcı ve avlu olan Oshima hem de dünyanın en büyük sınıf topluluğu olan DNV GL, kabul etmeye isteklidir. Trond Hodne, “Şirketlerimiz böylesine iddialı bir gelişme için gerekli ilgili uzmanlık alanlarında önemli ve büyük ölçüde tamamlayıcı know-how'a sahipler” dedi. Kaynak: DNV GL

 

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık