Kükürt Limitlerinin Uygulaması

Kükürt Limitlerinin Uygulaması

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından hazırlanan, gemi yakıtlarında kükürt limitinin % 0.50 olmasına dair düzenleme 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girecek. Kurala uyumu kolaylaştırmak için Türk Loydu tarafından hazırlanan teknik bülten yayımlandı.

Global kükürt limiti % 0.50 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girecektir. Uygulamaya beş ay kalması sebebiyle global kükürt limit gerekliliğini sağlamak için planlama önemli bir önlemdir. Bu bağlamda IMO’nun kuralın uygulamasını kolaylaştırmak için MEPC’nin 73. ve 74. Oturumlarında kabul ettiği uygulama kılavuzlarına dikkat çekmek isteriz.

Gemi Uygulama Planı

IMO “MARPOL Ek VI kapsamında %0.50 kükürt limitinin tutarlı uygulanması için gemi uygulama planının geliştirilmesi kılavuzunu” (MEPC.1/Circ.878) onaylamıştır. Gemilerin, 1 Ocak 2020 itibariyle gereken kükürt sınırına uymak için geminin nasıl hazırlanabileceğini belirten uygulama planı hazırlamaları teşvik edilmektedir. Bu zorunlu bir gereklilik değildir ancak İdareler ve liman Devleti kontrol yetkilileri şartlara uygunluğu doğrularken uygulama planını dikkate alabilir.

Gemi uygulama planı kılavuzu bölümleri:

• risk değerlendirme ve azaltma planı (yeni yakıtların etkisi);

• yakıt sistemi modifikasyonları ve tank temizliği (gerekirse);

• yakıt kapasitesi ve segregasyon yeteneği;

• uygun yakıt tedariği;

• yakıt değişim planı (geleneksel artık yakıttan %0.50 kükürte uyan yakıta);

ve

• dokümantasyon ve raporlama.

MEPC 320(74)’le Kabul edilen 2019 Kılavuzu

IMO “2019 MARPOL Ek VI kapsamında %0.50 kükürt limitinin tutarlı uygulanması için kılavuzunu” aşağıdaki bölümlerle kabul etmiştir:

• yeni yakıt karışımları yada yakıt türlerinden kaynaklanan yakıt ve makina

sistemlerindeki etkiler;

• Liman Devleti kontrolü ve gemide kullanılan yakıt örnekleme dahil olmak

üzere doğrulama sorunları ve kontrol mekanizması ve eylemleri;

• yakıtın tedarik edilememesi için standart raporlama formatı (fuel oil nonavailability report (FONAR)) (MEPC 320(74) ilave 1); ve

• %0.50 kükürt limitini sağlayan yakıt ile ilgili muhtemel emniyet uygulamaları.

MEPC 321(74) ile Kabul edilen 2019 PSC Kılavuzu

2019 MARPOL Ek VI Bölüm 3 kapsamında liman Devleti kontrolü kılavuzu (2019 PSC Kılavuzu) MEPC 74’de Kabul edilmiştir. 2019 PSC kılavuzu MEPC 181(59) ile Kabul edilen 2009 kılavuzu 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlükten kaldırmaktadır. 2019 PSC kılavuzu aşağıdaki gereklilikleri içerir:

• uygun olmayan yakıt için bildirim (kılavuzun ilavesinde belirtildiği gibi)

• SOx uygunluğu için eş değer araçla teçhiz edilmiş gemilerin ilk denetimi

• ECA’da ilk denetim

• ECA dışında yada ECA’yı transit geçtikten sonraki ilk limandaki ilk denetim

• 01.03.2020 itibariyle uygun olmayan yakıtın taşınması yasağı (MEPC 305(73)).

Alternatif Olarak Egzoz Gazı Temizleme Sistemleri (EGCS)

Bazı gemiler kükürt limit gerekliliğini sağlamak için eşdeğer araç olarak EGCS ile donatılabilirler. IMO, tek izleme cihazının bozulması durumunda devam eden uygunluğun göstergesi ve EGCS’nin MEPC 259(68) ile Kabul edilen kılavuzun gerekliliklerini karşılayamadığında yapılması gerekenler için kılavuzu onaylamıştır(MEPC.1/Circ.883).

Tavsiyeler

Gemi sahipleri ve işletmecilerine yeni kükürt limiti %0.50’e sorunsuz geçiş için yukarıda belirtilen kılavuzlara uygun olarak gemi uygulama planı hazırlamasını dikkatlerine sunarız.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık