rehber

NATO Azak Denizi 'Paketi' Rusya'nın Bastırma Tehdidini Başlattı

NATO Azak Denizi 'Paketi' Rusya'nın Bastırma Tehdidini Başlattı

Amerika Birleşik Devletleri NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, askeri ittifakın hava denetimini “artıracak” ve “NATO’nun Karadeniz’e gönderilmesini sağlamak için Karadeniz’e giden gemi sayısını” belirtilen bir paket üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Azak Denizi - Kerç Boğazı yoluyla Ukrayna gemileri için güvenli bir geçit.”

Bu önlemlerin amacının, suların “temizlendiğinden”, Karadeniz'deki ve çevresindeki ülkelerin “Rus müdahalesinden” emin olduklarını temin etmek olacağını söyledi.

Hutchison.“Rusya Kırım’a savunma silahları koyuyor - Kırım Ukrayna’nın bir parçası ve Gürcistan’ın yanı sıra Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna’nın hem Karadeniz’de hem gemiler için hem de toprakları için güvenliği olması çok önemli.'' diye ekledi.

Paket , Washington DC'de 3 Nisan Çarşamba günü başlayan iki günlük NATO Dışişleri Bakanları toplantısında onaylandı . NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Karadeniz bölgesindeki “durumsal farkındalığı” geliştirmek olduğunu söyledi. Stoltenberg 4 Nisan'da gazetecilere verdiği demeçte, “Şu anda NATO’nun donanma gruplarından biri Karadeniz’de devriye geziyor. Ve bugün, Ukrayna ve Gürcü gemileriyle egzersiz yapıyor ” dedi.

Rusya cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov , Kremlin’in Hutchison’a duyurularını “olumsuz bir ışık” olarak aldığını, “ne anlama geldiğini anlamadık” dedi.

Ancak, Rusya Devlet Duma Kırım Cumhuriyeti Milletvekili Ruslan Balbek, daha güçlü bir ifadeyle cevap vererek : “Ukrayna gemilerinin Kerç Boğazı'ndan geçmesine gelince… NATO'nun göğsünü ne kadar dövdüğü önemli değil, gemiler sadece Rus kurallarına uygun olarak geçecek, kimsenin değil. NATO'nun filosunun yarısını bile Karadeniz'e sokmasına izin ver. ” ifadelerini kullandı.

Federasyon Konseyi'nin Savunma ve Güvenlik Komitesi üyesi olan Franz Klintsevich, Kerç Boğazı yoluyla Ukrayna gemilerine eşlik eden ABD gemilerinin potansiyelini “provokasyon” olarak nitelendirdi. “Kırım'ın bizim olmadığı ve uluslararası normlara uymadığı fikrine dayanarak bir provokasyon düzenlemeye çalışıyorsanız, Rusya Federasyonu sınırını aşmaya çalışacaksınız; Ukraynalı, Amerikalı veya diğer gemilerden bahsediyoruz ”dedi.

Her halükarda, Rusya'nın tek taraflı olarak Ukrayna sınırlarını yeniden tanımladığı bir zamanda uluslararası normlara itiraz etme girişimleri çelişkili.

Kerch Boğazı, 2018 sahil kasabasında Rus Sahil Güvenlik botlarının , Karaçap Boğazını Karadeniz'den Azak Denizi'ne, Rusya ile Rus işgalindeki Kırım arasında geçme yolunda çarpması üzerine çekişme noktasına geldi . Olay, Rus gemilerinin römorköre gelen iki Ukraynalı deniz devriye botuna ateş etmesiyle sona erdi ve Rus kuvvetleri ekipleriyle birlikte üç Ukraynalı gemiyi de ele geçirdi.

Geçtiğimiz Ekim’deki Washington’daki Atlantik Konseyi’nde konuşan ABD Deniz Kuvvetleri’nin başkanı Avrupa Birliği Başkanı James Foggo, bir iç, yarı kapalı su kütlesi olarak Azak Denizi’nin Birleşmiş Milletler’in 123. maddesine tabi olduğunu söyledi. Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS).

UNCLOS’un 19. Maddesi, yabancı gemilerin ve askeri gemilerin bile, bu geçiş “kıyı devletinin huzuru, düzeni veya emniyeti için önyargılı olmadıkça” başka bir devletin karasularından geçmesine izin vermektedir.Ancak Kerç Düz ve Azak Denizi'nde gezinmeye ilişkin uluslararası yasalar, Rusya'nın 2014 yılında Kırım Yarımadası'na katılmasıyla daha da karmaşıklaşmıştır.

Jamestown Vakfı'ndan Vladimir Socor, Azak Denizi ve Kerç Boğazı için herhangi bir yasal statünün mevcut olduğu ölçüde “bulanık” olduğunu yazdı .

Socor, yasal statünün “Aralık 2003'te imzalanan ve her iki parlamento tarafından onaylanan ve her iki parlamento tarafından onaylanan“ Rusya Federasyonu ve Ukrayna ile Azak Denizi ve Kerç Boğazı kullanımına ilişkin işbirliğine ilişkin anlaşmada ”düzenlendiğini söyledi.

Socor, bu antlaşmanın Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nı “tarihsel olarak iç” niteliğinin, hiçbir zaman uluslararası statüye sahip olmadıklarının altını çizdiğine dikkat çekerek, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'nın “tarihsel olarak iç” suları olarak tanımladığını söyledi.

O, Rusya'nın bu antlaşmayı iki su kütlesindeki güç kullanımını haklı göstermek için atıfta bulunurken, Kırım'ın eklenmesi sonrasında yapılan anlaşmayı tek taraflı olarak bozduğunu söyledi. Socor, "genel uluslararası hukuka ya da Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine atıfta bulunmadığı" iddiası da dahil olmak üzere, bu antlaşmadaki eksikliklere dikkat çekti.

Mykhailo Samus, Ordusu, Dönüşüm ve Silahsızlanma Çalışmaları Ukrayna'nın sivil toplum Merkezi'nde uluslararası sorunlar için müdür yardımcısı iddia Rusya sayede normlar “tutarlı bir iç deniz olarak sınıflandırılabilir için Azak Denizi şartlarının yaratılması için amaçlanan” etti uluslararası deniz hukuku geçerli olmaz.

Ancak Azak Denizi'nin sınırlarını belirleyen ayrı bir sınırlama anlaşması sonuçlanmadığı için Samus, “Rusya'nın bu sınırları serbestçe yorumlamasını ve bağımsız olarak belirlemesini sağlayan” yasal bir boşluk yaratıldığını söyledi. Kırım'ın ilâve edilmesinden sonra, Rusya'nın Azak Denizi'nin Ukrayna ve Rusya'nın iç denizleri değil, kesinlikle Rus denizleri gibi davrandığını söylüyor.

Tulane Üniversitesi'nde uluslararası hukuk profesörü olan Günther Handl, Polygraph.info’ya Kırım’ın Rus toprakları olduğunu “statükonun pratik anlamda statünün bir yansıması olduğunu” iddia ettiğini söyledi.

Ancak yasal olarak, Rusya'nın konumu şüpheli.“Resmen konuşmak [Klintsevich'in pozisyonu] yanlıştır çünkü Rusya'nın Kırım'a hakkı tanınmamıştır. Kırım Ukraynalı olarak tanınıyor ”dedi. Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nı geçerken Ukrayna'nın esasen kendi iç sularından geçtiğini söyledi.

Azak Denizi, “bir başka yüksek deniz suyu kütlesiyle” bağlantılı olduğu için Handl, her iki tarafın da masum geçişe hak kazandığını söyledi.

Ancak o zaman bile, Handl, Kırım'ın yasal statüsünün, masum geçiş veya geçiş geçişi rejiminin uygulanması gerektiği için, Rusları suları yasadışı bir şekilde denemeye çalıştığı için önemsiz olacağını söyledi.“Kostal devlet (ler) in denizde ne olursa olsun harekete geçme hakkı yok… askeri gemiler normal formasyonlardan geçebilir [ve] uçaklar uluslararası düzlükten geçerken iniş ve iniş yapabilir” dedi.

Ancak Handl, NATO’nun bölgeye kuvvetleri yansıtmaya çalışmasına şaşırdığını söyledi.Azak Denizi ve Kerç Boğazı'nın statüsü hala bulanık kalırken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 68/262 sayılı Kararı kabul etti; Rusya’nın Azak Denizi’ne katı bir Rus denizi olarak bakma teşebbüsleri.

Polygraph.info, Klintsevich'in Kırım'ı çevreleyen suların Rusya Federasyonu'nun bir uzantısı olduğu varsayımını yanlış buluyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık