Yapay Zeka (AI) Deniz Kazalarını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Yapay Zeka (AI) Deniz Kazalarını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Son 50 yılda, küresel deniz taşımacılığı dikkate değer gelişmeler geçirmiştir. Uluslararası deniz taşımacılığı endüstrisi, dünya ticaretinin yüzde 80 ila 90'ındaki payıyla uluslararası ticaretin büyük çoğunluğunu taşımaktan sorumludur. Ticaret değeri bakımından, nakliye payı ticaretin yüzde 60 ila 70'i arasındadır.

Nautix Technologies tarafından yapılan bu derinlemesine kılavuzda aşağıdaki konular ele alınmıştır:

Deniz Endüstrisi Devleti 2019: Küresel İstatistikler

Denizdeki Güvenlilik ve Verimlilik Artırabilir

Dünya ekonomisinde yükselen 2017 tarafından desteklenen küresel deniz ticareti, 5 yıllık bir sürede kaydedilen en hızlı genişleme olan yüzde 4 oranında arttı. Toplam sevkiyat hacmi 10.7 milyar tona yükseldi. Konteyner navlun oranı artarak 7 milyar dolar kar elde etti, tüm filo segmentlerinde ortalama kazanç, günde yaklaşık 11 bin dolar arttı.

“Küresel deniz taşımacılığı gelirinin 2023 yılına kadar 205 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. 2023 yılına kadar yaklaşık 60.000 ticaret gemisi vardır ve bunların her biri kargo taşımacılığı - konteynerli ve dökme mallar dahil. Gemi trafiği önemli ölçüde yoğunlaştı, dünya filosu deniz aşırı güvenlik riskini yükselten ve denizcilik endüstrisinde teknoloji ilerlemesi için çağrılan, bir milyondan fazla denizcinin idaresindeki 150'den fazla ülkede kaydedildi. ”

DENİZ KAZALARINDA İNSAN HATASI

AGCS'nin Güvenlik ve Nakliye İncelemesi 2019'a göre, on yıllarca süren güvenlik iyileştirmelerine rağmen, son on yılda dünya genelinde rapor edilen 1.036 büyük gemi kaybedildi.

Rapora göre, 2018 yılında toplam 2.698 nakliye olayı (kayıp) yaşandı. İnsan hataları, deniz güvenliği düzenlemesi, eğitimi, teknolojisi ve risk yönetimi alanındaki yıllarca süren gelişmelere rağmen, genellikle bir faktördür.

Nedenler mürettebattan telefondaki üyelere veya diğer teknoloji, yorgunluk, zaman, kaynak ve ticari baskıya veya örgütsel kültür ve davranış eksikliğine aşırı güvenmeye bağlı olarak değişebilir.

2015 yılının sonunda El Faro'nun batması ve 2012'de Costa Concordia'nın topraklanması gibi ölümcül kazalar oldu. Daha yakın zamanda, Ocak 2018'de “Sanchi” petrol tankeri çarpışması ve Hurricane Joaquin'de “El Faro” nin geç kaybı, hepsi insan davranış hataları ile ilişkilendirildi.

Deniz kazalarının yüzde 75 ila 96'sının insan hatasını içerdiği tahmin ediliyor. Ek olarak, insan katılımının 2011'den 2016'ya kadar yaklaşık 15 bin deniz sorumluluk sigortası talebinin değerinin kabaca yüzde 75'ine tekabül ettiği bildirildi.

AGCS'de Global Denizcilik Risk Danışmanlığı Komutanı Kaptan Rahul Khanna'nın açıklamasına göre; ''Güvenlik kuralları ve düzenlemeleri uygulanmaktadır ve bunlar çoğunlukla takip edilmektedir, ancak insan doğasının bir endüstri olarak ele almadığımız bazı yönleri vardır. İnsan davranışını ve bunun kazalara nasıl yol açabileceğini anlamak, günümüzde denizcilik endüstrisinde eksik olan bağlantıdır. ”

Denizcilik Endüstrisinde Devrim Yaratan Yapay Zeka

Yenilikçilik hızı, özellikle Yapay Zeka'nın (AI) dönüşümsel teknolojileri ve makine öğrenmesiyle desteklenen Endüstri 4.0 olarak bilinen yeni dijital endüstriyel teknolojilerin yükselişiyle birlikte artmaktadır.

Nesnelerin İnterneti (IoT) tarafından üretilen veri dağında, AI ve insan zekası simülasyon gücü devreye girer, kalıpları tanır, farklı veri noktalarını birbirine bağlar, çok az insan müdahalesine ihtiyaç duyulan veya hiç gerekmeyen özerk davranışları analiz eder, tahmin eder ve proaktif olarak sergiler.

AI'daki gelişmelerin hızlı ilerlemesi sayesinde, farklı endüstrilerin ve işletmelerin performansını arttırmak için benzeri görülmemiş çok sayıda fırsat bulunmaktadır. McKinsey & Company'nin öngörüsüne göre, taşımacılık ve lojistik endüstrisi, diğer birçok sektörden daha fazla dijital yenilikler sunmakta, özellikle bu sektördeki kazaları en aza indirgemede, bu teknoloji ilerlemesinden en yüksek değeri yaratacak sektörlerden biri olacak.

Aynı görüşü paylaşan Kaptan Rahul Khanna, şunları vurgulamaktadır: “Verileri 7/24 analiz ederek, mürettebatın davranışlarından ve eğilimleri tanımlayabilen yakın özlülüklerden yeni bilgiler edinebiliriz. Denizcilik endüstrisi geçmişte yaşanan kayıplardan ders aldı ancak tahmine dayalı analiz, güvenli bir yolculukla bir felaket arasındaki fark olabilir. ”

“Verileri yılda yalnızca bir veya iki kez analiz etmek artık yeterli değil. 'Gerçek zamanlı' olarak yapılmalıdır. Bu, zaten mevcut olan teknolojiyle mümkündür. ”

AI, Nakliye Kazalarını Azaltmaya Yardımcı Olabilecek 4 Yol

Endüstri halihazırda özellikle İskandinavlarda olmak üzere çeşitli AI kullanım türlerine yatırım yapıyor. İstatistikler, AI'nın bölgedeki ulaştırma ve lojistik işletmeleri için 10 - 13,3 milyar dolar değerinde bir potansiyeli ortaya çıkarabileceğini ve bunun sonucunda bölgedeki ticari kazancını yüzde 4,3 oranında artırabileceğini gösteriyor.

ÇALIŞMA RİSK YÖNETİMİ

Karmaşık ve yüksek basınçlı bir çalışma ortamında - hassasiyetin önemli olduğu denizde olduğu gibi, en iyi hazırlık ve çabalar bile ters gidebilir ve bir kayıp veya sigorta talebi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, operasyonel risk yönetiminin denizcilik endüstrisinde daha fazla dikkat çekmesi şaşırtıcı değildir.

Yapay zekanın geliştirilmesindeki büyük ilerleme sayesinde, Nautix Technologies gibi çözümler yalnızca işleri planlama ve yönetmede yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda geçmişte meydana gelen kazaları veya olayları da analiz etmek için geliştirilmiştir. Gelecekteki operasyonlar için operasyonel riskleri tahmin etme çabasıyla, mürettebat üyelerinin daha iyi kararlar almalarını ve güvenli ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için eğilimleri ve olası faktörleri tanımaya yardımcı olur.

VOYAGE OPTİMİZASYON

Giderek artan bağlı bir küresel tedarik zincirinden ve diğer dış kaynaklardan gelen hava durumu modelleri, yükleme süresi dahil liman şartları ve rota güncellemeleri gibi verileri kullanarak, MyRouteAppraisal (MyRA) ve Optimum Voyage gibi AI destekli platformlar gemi kaptanlarına rehberlik etmede yardımcı olabilir daha karlı ve daha güvenli seçimler yapmak için.

Sağlanan verileri kullanarak, kaptanlar örneğin, riskleri hesaplayabilir ve kötü hava koşulları veya trafik sıkışıklığından kaynaklanan gecikmeleri tahmin edebilir. Sonuç olarak, rotasını yeniden planlayın ya da daha iyi liman yükleme organizasyonu için varış zamanını yeniden hesaplayın, ayrıca sıkışık sudaki kazaları önleyin.

BAKIM TANIMI

Makine hasarı olaylarındaki artışla, makine hasarı 2018 yılında dünya genelinde zayiatların en önemli nedeni haline gelmiştir. İstatistiklere göre, 10 yılda 8.862 makine hasarı vakası olmuştur. Bu nedenle, mekanik arızaları meydana gelmeden önce tahmin etmek ve önlemek, AI'nın sunması gereken paha biçilmez bir yetenek.

AI, gemilerin operasyon verilerini analiz etmeyi öngörerek, gemi operatörlerinin bileşen değiştirme aralıklarını optimize etmelerine olanak tanıyan ve maliyetli durma sıklığını azaltarak etkin ve ekonomik bir şekilde bakım yapmalarını sağlayan teknik anomalileri tespit edebilir.

NAVİGASYON ÇÖZÜMÜ

AI, rotada herhangi bir sıkıntı olursa, gemi kaptanlarına haber verebilse bile, şiddetli hava koşulları veya düşük ışık koşulları gibi diğer nedenlerden dolayı deniz çarpışma riskleri vardır. İstatistiksel olarak konuşursak, çarpışma ve batma, son 10 yıldaki tüm gemi kayıplarının yüzde 53'üne neden oldu ve 2018'de meydana gelen tüm kayıpların yüzde 65'inin birincil nedeni oldu.

Yardım gelince, yeni bir AI motorlu navigasyon güvenliği, Orca AI adı verilen sensör teknolojisi test ediliyor. Hem uzun hem de kısa mesafelerde çarpışmaları azaltma girişimi olarak, özellikle kalabalık su yollarında ve en düşük görünürlükte kullanım için tasarlanmış çevre gemiler ve tehlikeler hakkında ek bilgi sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Denizciliğin Bir Sonraki Aşamasına Gears

Deniz yoluyla küresel ulaşım talebi artmaya devam edecek. Ve doğru şekilde kullanıldığında teknolojinin bu asırlık endüstriyi güçlendirebileceğine dair hiçbir şüphe yoktur.

Denizcilik endüstrisi teknolojiyi uyandırdı ve bulut bilişim, Nesnelerin İnterneti (IoT), Blockchain, gelişmiş sensörler, veri yakalama ve analitik, ileri robotik ve yapay zeka (AI) gibi birçok yeni teknolojiyi içeriyor.

AI hala başlangıç ​​aşamasındadır, ancak McKinsey Global Institute tarafından önerildiği gibi, AI toplumu on kat daha hızlı, ölçeğin 300 katına veya endüstriyel devrimin etkisinin yaklaşık 3,000 katına dönüştürecektir.

İşini daha hızlı, daha ucuz, daha verimli ve en önemlisi daha güvenli yürütebilmek için fayda sağlayacak olan denizcilik sektörü değil, tüm toplum sektörlerine büyük bir fırsat sunuyor.


 


 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık