AKSAN’ın önerisi ile Kaş sınırları içinde Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul ve silah arkadaşları Burdurlu Halil İbrahim Çavuş, Ankara / Nallıhanlı Durmuş Çavuş ve diğer kahramanlarımız tarafından 9 Ocak 1917 günü Bayındır Burnu'nda konuşlandırılan toplarla TARİHTE İLK VE TEK olacak şekilde Meis Adası’nda demirlemiş bulunan İngilizlerin Ben My Green isimli uçak gemisinin batırılışı anısına bir Hatıra Ormanı ile Dostluk ve Barış Parkı tesis edilmiş bulunmaktadır. Yine AKSAN’ın talepleri doğrultusunda söz konusu Hatıra Ormanı ile Dostluk ve Barış Parkından Bayındır Burnu'na kadar olan alanda, Orman Genel Müdürlüğü Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü çalışanlarından Doç. Dr. Ali Kavgacı ve Uzman Orman Yüksek Mühendisi Zafer Mavi liderliğinde üç yıl devam edecek olan bir flora ve fauna araştırmasına başlanmış bulunmaktadır. Projenin ilk arazi çalışması Nisan ayı başında Dostluk ve Barış Parkı Anıtına çiçek konarak gerçekleştirilmiştir.

 

Önceki Antalya Dz Komutanı (E) Dz Kıdemli Albay Sedat Akkuş, Uzman Orman Yüksek Mühendisi Zafer Mavi, AKSAN Proje Koordinatörü Orman Yüksek Mühendisi Özer Satılmış Özgüç, Karayolları ve Kaş Belediyesi Personeli

 

Nisan ayı içinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda 300’ü aşkın bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitkiler içinde endemik ve nesli tehlikede olan türlerin de bulunabileceği görülmüştür. Çalışma alanının genel olarak ülkemizin endemik meşe türlerinden olan Boz Pırnal Meşesi (Quercus aucheri) egemenliğinde maki bitki örtüsüyle kaplı olduğu anlaşılmıştır. Bu durum çalışma alanının biyolojik ve ekolojik olarak sahip olduğu zenginliğe işaret etmektedir. Sahada ayrıca çok sayıda anıtsal nitelikle Boz Pırnar Meşesine ait ağacın bulunduğu da tespit edilmiştir.

 

Araştırma sahasında bulunan anıtsal nitelikli Boz Pırnar Meşelerinden bir örnek (Quercus aucheri).

 

 Bahse konu alanda yer alan,  kültür mirası olarak değerlendirilebilecek ve Kaş turizmine ayrı bir değer kazandırması olası Topal Oğlan Kültür Bahçesine dikkat çeken AKSAN Proje koordinatörü Orman Yüksek Mühendisi Özer Satılmış Özgüç, topların taşındığı Elmalı Bayındır Burnu Yolu ve çevresinin, Milli Park olarak ilan edilmesinin bir öneri olarak gündeme getirilmesi gerektiğini belirtmiş ve projeye gösterdiği hassasiyetten dolayı Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne teşekkür etmiştir. Özgüç; söz konusu sahanın Milli Park ilan edilmek için gerekli olan tarih, doğa, flora ve fauna değerlerinin hepsine fazlasıyla sahip olduğunu belirtmiştir.

 

Doç. Dr. Ali Kavgacı, Uzman Orman Yüksek Mühendisi Zafer Mavi, AKSAN Proje Koordinatörü Orman Yüksek Mühendisi Özer Satılmış Özgüç 'Topal OĞLAN' Kültür Bahçesinde

 

Haber: AKSAN ( Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği )

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI Tüm Yazıları >
Son Dakika Haberleri
yukarı çık