rehber

 

 

İki güzel örnek insan, sevecen bir anne baba… Güzel eğitimler alıp yıllarca İstanbul’da yoğun bir çalışma hayatından sonra 5 yıldır çok güzel bir farkındalık  projesini sürdürmekteler.

Gülhun - İlker Gürbüz çifti aile fertlerinin bile bilemediği Çanakkale şehidi dedelerini ve tüm şehitlerimizi anmak ve onların unutulmamasını sağlamak amacı ile bu yıl da ikinci kez İzmir’den kanolarıyla kürek çekerek Çanakkale’ye gidiyorlar. Bundan önce de İstanbul - Çanakkale etabını üç kez yaparak projelerini başlatmışlar.

 

 

Çanakkale Kara Savaşlarının başladığı gün Çanakkale’de oluyorlar dört yıldır. İzmir - Çanakkale etabı olan 180 deniz milini hava şartlarına göre yaklaşık 9 günde bitiriyorlar. Bu yıl da 13 Nisan 2019 günü İzmir’de Karşıyaka Yelken Kulübü'nde öncelikle sporculara projelerini ve kano sporunu tanıtan bir sunum yaptılar. Karşıyaka Belediye Başkanının da gelerek yolcu edilmelerinden sonra çok ağır olmayan bir havada ilk gece Gediz Deltası'nda çadırlarında konaklayarak geçirdiler. 14 Nisan 2019 Pazar günü Foça’ya saat 15:00 civarında gelerek  Foça Yelken İhtisas Kulübü sporcuları tarafından  Kaleburnu önlerinde coşkuyla karşılandılar. Kendilerini bekleyen meraklı sporculara yine projelerini güzel bir sunumla aktardılar.

 

 

 

Beşincisini devam ettirdikleri bu aktiviteleri ile savaşın ve yaşanan acıların unutulmamasını sağlamak amacı ile BENİ UNUTMA başlığını kullanıyorlar. İlker Gürbüz anlatırken halen gözleri doluyor kendi akrabalarından bile çok kişinin büyük dedelerinin şehitliğini bilememesine… Önceleri İstanbul - Çanakkale şeklinde aşağıya inerek gerçekleştirdikleri rotaları iki yıldır İzmir - Çanakkale şeklinde yukarıya doğru olmakta. Bu arada artık Kaş’ta yaşadıklarını da öğreniyoruz.

Her türlü hava koşulları için donanımları, konaklama ve kamp malzemeleri, gıdaları, ilk yardım ekipmanları ve çekim için kullandıkları elektronik aletleri 35 kg civarındaki kanolarının dolaplarında… Yüklü ağırlıklarını merak edip sorduğumda kendileri ile birlikte 135kg civarında olduğunu aktardı  Sevgili Gülhun Gürbüz ki Gürbüz çifti her ikisi de oldukça fit bir vücuda sahipler. 45-50 kg malzeme taşıdıkları hesabı ortaya çıkıyor.

 

 

5 yıldır denizlerde olduklarını, barıştan yana olduklarını, savaşların bir daha bu acımasız sahneleri yaşatmamasını dilediklerini ancak seyirleri sırasında bizlerin de son yıllarda sıkça karşılaştığımız mültecileri, kayıp patlak botları, kalan malzemeleri  görerek çok üzüldüklerini dile getiriyorlar.

Mira Gürbüz 6 yaşında her an anne babasına iyi seyirler dileyen müthiş olgun bir çocuk. “ Sizi özleyeceğim, bir sarılayım, bir daha sarılayım, anneciğim sana sarılmış mıydım, babacım seni bir daha kucaklayayım “ diyerek hem kendini motive ediyor hem de anne ve babasına moral veriyor. Şimdiden bu sporu zamanı geldiğinde keyifle yapacağı belli. Şehirde AVM'lerde yaşayan, doğadan uzakta olan çocukların ne kadar şanssız olduklarını 6 yaşındaki özgüvenli Mira’yı görünce bir kez daha anlıyor insan.

 

Gürbüz çifti kanolarıyla Çanakkale Eceabat’a ulaşıp Ağadere Şehitliğini ziyaret edecekler…

www.gurbuz-tr.com/unutma/   adresinden bu heyecanlı ve duyarlı seyahatlerini izleyebilir onlara manevi destek olabiliriz.

 

Fotoğraflar: Arzu Varıcı Ersoy © Copyright

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık