rehber
KUNT MODEL MÜZESİ’NİN TÜRK DENİZ TARİHİNE KATKILARI


Y.Mimar Emre KUNT

 
          Kunt Model Müzesi adından anlaşıldığı gibi Yüksek Mimar Emre KUNT tarafından kurulmuştur.

          Önce Emre KUNT’u tanıyalım. 1969 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olur. Avusturya’ da şehircilik ihtisası yapar. 1984 yılına kadar İstanbul’daki bürosunda çalışır. Daha sonrasında Bodrum’a yerleşir. Kendi ifadesiyle ‘’Bodrum yeni gelişmekte olan bir yer olduğundan ve İstanbul’ un problemlerinden kaçmak ve daha Mimarca çalışabilmek için Bodrum’u seçtim’’ der.

          Bodrum’da turizm ve konut yapılarında birçok projede imzası vardır. Yakın zamanda inşaa ettiği, 1939 yıllarının özelliklerini taşıyan donanımında kendi koleksiyonundan klasik parçaların bulunduğu 32 metre boyunda yat yapmıştır. Bunu Trawler tipi yatların dizaynı ve imalatı izlemiştir.

              Yüksek Mimar Emre KUNT; İdealleri uğruna misyon yüklenen ve bunlardan taviz vermeyen insanlar ‘’Benim kahramanlarım olmuştur’’ İfadesinde bulunur.

            Kunt Model Müzesi, Emre KUNT mimarlık ofis binasının üst katında yer almaktadır. Müzede kendisiyle birlikte çalışan modelcilerinin eserleri sergilenmektedir. Bütün bu çalışmalar uzun bir sürede meydana gelmiş olup günümüzde halen yoğun bir şekilde devam etmektedir.

            Yapılan ve yapılacak olan her model için özellikle bilimsel ve kapsamlı bir ön çalışma yapılmaktadır.

            Yüksek Mimar Emre KUNT’un TÜRK DENİZ TARİHİNE yaptığı katkıların en başında İstanbul Deniz Müzesi’nde ve başka yerde bulunmayan TÜRK DENİZ TARİHİNDE rol almış gemilerin planlarını gemi modelcisi Süleyman ALPER’le birlikte çizerek çalışmalarını sürdürmüşlerdir ve sırası geldikçe İSTANBUL DENİZ MÜZESİ’ne - Rahmi M.KOÇ Müzesi’ne teslim etmişler ve kamuoyuna sunmuşlardır.

            Bazı insanlar için fazla bir şey ifade etmeyebilir. Fakat günümüzde gemi modelcilerinin en büyük sıkıntısı plan bulamamaktır. Bu sorun YÜKSEK MİMAR EMRE KUNT ve GEMİ MODELCİSİ SÜLEYMAN ALPER tarafından çözülmüştür.

             Ben ve benim gibi düşünenler için YÜKSEK MİMAR EMRE KUNT ve GEMİ MODELCİSİ SÜLEYMAN ALPER’in bu büyük çabaları ÇOK ÖNEMLİDİR  ve  TAKDİRE DEĞER. Dolayısıyla kendilerini KUTLUYOR VE BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUZ.

            İstanbul Deniz Müzesi’ne ve Rahmi M.KOÇ Müzesi’ne teslim edilerek kamuoyuna sunulan  gemilerin planları sırasıyla;
 

                * Dilnişin Yolcu Vapuru ( 6 pafta )

                * Tarz-ı Nevin Yolcu Vapuru ( 6 pafta )

                * Bandırma Yolcu Vapuru ( 4 pafta )

                * Mecidiye Kruvazörü ( 3 pafta )

                * Hamidiye Kruvazörü ( 6 pafta )

                * Peyk-i Şevket Torpido Kruvazörü ( Mahmuzlu hali ile 4 pafta )

                * Gazal Romorkörü ( 6 pafta )

                *Bağdat Yolcu Vapuru ( 5 pafta )

                 *Basra Yolcu Vapuru ( 5 pafta )

                 *Barbaros Zırhlısı ( 5 pafta )

                 * Bodrum Süngerci Tırhandili ( 4 pafta )

                 * Çift Aslanbaşlı 2 Ambarlı Osmanlı Kalyonu ( 21 pafta )

                 * Sürat ( Osmanlının ilk Buharlı Vapuru ) ( 5 pafta )

                 * İzzettin Vapuru

                 *Sultanhisar Torpidobotu ( 5 pafta )

                 * Sivrihisar Torpidobotu ( 5 pafta )

                 * Loreley ex. Hacıpaşa Yatı ( 8 pafta )

                  *Nusrat Mayın Dökme Gemisi ( 4 pafta )

 
                             Şuanda üzerinde çalışmaları devam eden planlar:

                               *Alemdar Romorkörü
                               * Güzelhisar Yolcu Vapuru
                               *Kalender Yolcu Vapuru
                               *Hale Yolcu Vapuru
                               *Seyyale Yolcu Vapuru
 
           Kunt Model Müzesi’nde gemi modelleri haricinde; asker figürleri, nadir GEMİ ANTİKALARINI görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Kunt Model Müzesi’nin internet sitesinden bilgi edinebilirsiniz.

           Bodrum’a gidenlerin mutlaka gezmesini öneririz.

           YÜKSEK MİMAR EMRE KUNT’U VE EMEĞİ GEÇENLERİ YÜREKTEN KUTLAR, BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİZ.
 
 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
 • Misafir
  Misafir 26.07.2019

  Bu yazdıklarınız hiç biri doğru değil ve yazınız bir yandaş amigo yazısı gibi olmuş. Kunt Müzesi ve Süleymen Alper'in ne Türk Deniz tarihine ne de başka hiçbir şeye katkıları yoktur tam tersine zararları vardır. Baştan belirtmekte fayda var, yazdıklarımın hepsi, her kelimesi kağıt üzerinde belgeli ve ispatlıdır. Yapılan işlerden başlarsak; Süleyman Alper'in hazırladığı "şeylerin" tamamına yakını palavra, yanlışlarla dolu, uydurma, kalitesiz, anlaşılmaz, başkalarının işlerinden kopyalanmış, derneklerden el altından yürütülmüş bilgiler kullanılmış çıktılardır. Çok kısa genel özet yaparsak. Sürat: Tamamen uydurmadır. Çünkü İngiliz arşiv belgelerinde bilgiler olmasına rağmen bunları temin etmekten acizdirler. Emre Kunt bu palavra ortaya çıkınca yalan söyleyerek başkalarının ağzından laf almaya çalışırken yakalanmış ve "adam olun" fırça bile yemiştir. Barbaros: Alman "Nottelman" planından kopyalanıştır. Sayısız ve zengin bilgi kaynağına rağmen kapısı, penceresi, baca bandları, .... yanlıştır. Orijinal plan elle çizilmiş kargacık burgacık anlaşılmaz bir hale getirilmiştir. Pereme: Yunan Damianidis'in kitabındaki plandan kopyalanmıştır. Loreley: İstanbul'daki Gemi Modelcileri Derneğinden al altından belge ve döküman yürütülerek hazırlanmış. Zengin bilgi kaynaklarına karşın gene yalan yanlış palavra bir şey ortaya çıkmıştır. Yalanlar burada da ortaya çıkmış Emre Kunt ve Süleyman Alper şaşkınlıktan birbirlerinin yalanlarını ortaya çıkarmışlardır. Osmanlı Kalyonu: Rus gemisi Goto Predestinatsia planlarından kopyalanarak yapılmıştır. Buna rağmen cahillikten abuk sabuk yanlışlar ve uydurmalar yapılmış, ortaya bir garabet çıkmıştır. ....... Bunların dışında yabancı kit planını kopyalayıp, üzerine kendi adını yazıp satan çakma müzenin çakma duayenidir Süleman Alper. Yaptığı yalan yanlış işler ortaya çıkınca Gemi Modelcileri Derneğininin ölmüş kurucularına kadar hepsine küfür edip, hakaretler yağdıran, yolsuzluk iddiasında bulunan biridir Süleyman Alper. Yaptığı abuk sabuk palavra işler ortaya çıkınca ölmüşlerin arkasından hakaretler yağdıran, kanser hastası yaşlı kadınları bile diline dolayan sefil biridir Sülayman Alper. Bu yazdıklarım az bile ancak fazla uzatmaya da gerek yok. Sizin de hiçbir şeyden haberiniz olmadığı açık.

 • Misafir
  Misafir 26.07.2019

  Bu yazdıklarınız hiç biri doğru değil ve yazınız bir yandaş amigo yazısı gibi olmuş. Kunt Müzesi ve Süleymen Alper'in ne Türk Deniz tarihine ne de başka hiçbir şeye katkıları yoktur tam tersine zararları vardır. https://photos.google.com/photo/AF1QipNwdQlyTXcitgqI4E_QNvVbo96br9bNDY-fafsO

 • B.Hulusi Gürbüz
  B.Hulusi Gürbüz 26.12.2019

  Sayın Misafir yaptığınız yorum benim bakış açıma göre Emre Kunt'un yaptıkları büyük çaba ve takdir gerektirir planların doğru - yanlış ve kopya olup olmaması planları kabul eden müzelerin sorumluluğundadır. Bu nedenle yapılan işlerin Türk Deniz Tarihine Yüzde birlik bir oranda bile fayda sağlıyorsa yazdığım yazı ve kişilerin yanındayım.' Denizci Toplum muyuz? ' yazı serimi okumanızı öneririm.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI Tüm Yazıları >
Son Dakika Haberleri
yukarı çık