Deniz taşımacılığındaki lojistik masraflar, taşınan ürünlerin fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. Bu ürenlerin, tüketicilerin karşısına gelene kadarki aşamalarındaki zaman ve fire kaybı, hammaddelerin gerçek fiyatlarının üzerinde satılmasına sebep teşkil etmektedir. Dolayısıyla hammaddelerin tedariğinden itibaren devam eden aşamalarda yer alan lojistik süreçler, ürün satış fiyatının oluşmasında önemli bir etkendir. 
     Lojistik faaliyetler, fiyatların belirlenmesinde bu denli belirleyici olduğundan bu alanlarda faaliyet gösteren şirketler, maliyetlerini devamlı olarak azaltmak için deniz taşımacılığını tercih etmektedirler. Çünkü ürünler, deniz taşımacılığında yükleme ve boşaltmanın hızlı ve güvenli olması nedeniyle daha az zarar görecek ve bu sayede taşınan ürünlerin lojistik maliyetleri de azalarak kazanımları açısından bu şirketler, kâr etmiş olacaklardır.
     Deniz yolu diğer adıyla konteyner taşımacılığı, uluslararası ticarette en çok tercih edilen taşımacılık türlerinin başında gelir. Bunun sebebi ise deniz taşımacılığıyla nakliyat yavaş olsa da maliyetlerin ucuzluğu yanında güvenli ve büyük miktarda yük taşınabilir olmasıdır.

     Türkiye’nin, Asya ve Avrupa kıtasında topraklarının bulunması yanında üç tarafının denizlerle çevrili olması, uluslararası ticaretteki yerinin önemini de ortaya koymaktadır. Türkiye, coğrafi konumu itibariyle deniz yolu taşımacılığında gelişmiş ülkeleri zorlamakta ve deniz yolu taşımacılığında gelişmiş ülkeler sınıfıyla yarışmaktadır.
     Buna rağmen ülkemizde, %90 oranında kara yolu taşımacılığını tercih eden Türkiye, Türk limanlarının ülke içi ve uluslararası ticarette önemli yer almasını sağlamalı,  deniz yolu taşımacılığının %4 oranındaki kullanımını arttırarak çoğaltmalıdır. Ayrıca deniz yolu taşımacılığı, teknolojiye uygun bir şekilde geliştirilmeli, kara yolu taşımacılığının tercih sebepleri mutlaka araştırılmalı, deniz taşımacılığı teşvik edilmeli ve bağlı bulunduğu bakanlık tarafından desteklenmelidir. Dünya çapında İstanbul, Mersin ve Trabzon gibi üç büyük limana sahip ülkemiz, ancak bu şekilde deniz taşımacılığı ile endüstri ve ticarette gelişmiş ülkeler düzeyindeki yerini koruyacak ve bu özelliğiyle başta gelişmiş ülkeler olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin de deniz taşımacılığı alanında dikkatlerini üzerine çekecektir.

     Türkiye’de limanlarımız, genellikle doğal yollarla oluşmuştur. Limanlara gelene kadarki arazi yapılarının oldukça engebeli olması, özel limanlarımızın kullanımını da olumsuz etkilerken hinterlandı geniş bağlantı yollarının da kurularak limanlarımıza da kolay ulaşım sağlanmalıdır. Başta İstanbul olmak üzere İzmir, Kocaeli, Mersin, İskenderun, Samsun ve Bandırma limanları gibi gelişmiş limanlarımız örnek alınarak hinterlandı dar olan Samsun, Sinop ve Antalya limanlarımızın da engebeli arazi yapılarına rağmen iyileştirme çalışmaları derhal başlatılmalı,  bu limanlarımızdan yapılan deniz taşımacılığı Türk denizciliği adına yöneticilerden teşvik bularak gerekli olan seviyeye ulaşmalıdır.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
Son Dakika Haberleri
yukarı çık