A.S.P.
parcababa-erce
İstanbul
22 Mayıs, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.21
 • EURO
  34.75
 • ALTIN
  2411.2
 • BIST
  10247.23
 • BTC
  61450.15$
İLANIMIZ-1

IUMI, yıllık İstatistik Raporu'nu yayınladı

KARAS REKLAM
IUMI, yıllık İstatistik Raporu'nu yayınladı
IUMI, deniz sigortacıları için olumlu büyümeyi gösteren yıllık İstatistik Raporu'nu yayınladı

Uluslararası Deniz Sigortaları Birliği eV (IUMI), sigortacıların denizcilik ve her türlü taşımacılık sigortasındaki çıkarlarını korumak, muhafaza etmek ve geliştirmek amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir dernek olan IUMI, deniz sigortacıları için olumlu büyümeyi gösteren yıllık İstatistik Raporu'nu yayınladı

Uluslararası Deniz Sigortaları Birliği (IUMI), bugün küresel deniz sigorta pazarına ilişkin 2023 analizi olan IUMI İstatistik Raporu'nu yayınladı.

Bu yıllık belge, küresel ekonomi, ticaret ve denizcilik çerçevesinde deniz sigortacılığı sektörünün sağlığı hakkında rapor vermektedir. Veriler, IUMI'nin kendi kaynakları da dahil olmak üzere çeşitli kurumlardan toplanmış, analiz edilmiş ve bazı ek yorumlarla birlikte sunulmuştur. 

Bu yılın raporundan öne çıkanlar şunları içeriyor:

 • 2022 yılında küresel deniz sigortası primleri, 2021'e göre %8,3 artışla 35,8 milyar ABD dolarına ulaştı. Pandemi sonrası ticarette yaşanan toparlanma, artan varlık değerleri, azalan pazar kapasitesi ve primlerdeki ayarlamanın bunda etkili olması muhtemel. Avrupa pazarları büyümeye devam ederken, bazı Asya pazarları bir dizi ekonomik faktör nedeniyle yavaşladı.
 • Okyanus teknesi primlerinin önceki yıla göre %5,7 artışla 8,4 milyar ABD doları olduğu bildirildi. Daha fazla hareketlilik, daha fazla gemi, yükselen değerler ve azalan pazar kapasitesi bunun sorumlusuydu. Hasarlar düşük kalmaya devam etti ve bu da neredeyse tüm bölgelerde pozitif hasar oranlarına yol açtı. 
 • Kargo sigortası primleri geçen yıla göre %8,3 artış göstererek 20,5 milyar ABD dolarına ulaştı ve bu sektördeki pazar gelişimi trendi devam etti. Bu, küresel ticarette pandemi sonrası toparlanmanın ardından gerçekleşti. Hasar oranları daha normal seviyelere dönmüş ve 2022 yılı 2015'ten bu yana en düşük seviyesinde başlamıştı.
 • Offshore enerji sektörü, 2022'de %7,3 artışla 4,1 milyar ABD doları rapor eden üç yıllık prim bazlı büyüme serisini sürdürdü. Bunda büyük ölçüde petrol fiyatlarındaki artış etkili oldu; offshore aktivitesinde artış ve ortalama gün oranlarında artışa yol açtı. Kayıplar nispeten düşük kalmıştır ve son yıllardaki hasar oranları şu anda olumludur.

Raporda ayrıca IUMI'nin Büyük Hasarlar Veritabanına ilişkin bir güncelleme de sunuluyor. Kargo talepleri art arda dördüncü yıldır 13 veri alanına göre yayınlanıyor. Büyük kayıplar, kayıp şiddeti, sıklığı, yeri ve nedenine göre analiz edilir.

Bu yılki rapora ilişkin yorum yapan IUMI Genel Sekreteri Lars Lange şunları söyledi:

“Yıllık İstatistik Raporumuz, deniz sigortası pazarının mevcut durumunun çok beklenen bir tanımlayıcısı ve analizi haline geldi. Bu yıl tüm iş kollarının nispeten güçlü bir performans sergileyerek küresel prim bazında artış ve hasar oranlarında daha iyi bir performans sergilemesi sevindirici. Bu, büyük ölçüde küresel ticarette pandemi sonrası yaşanan toparlanmanın etkisiyle gerçekleşti ancak aynı zamanda daha disiplinli ve etkili sigortacılıkla da ilişkilendirilebilir. Sigortacılar nispeten düşük hasar ortamında faaliyet göstermeye devam ediyor, bu da ilgili herkes için iyi bir haber, ancak nakliye ve offshore faaliyetleri Kovid'in ardından normalleştiği için artık daha olağan zarar seviyelerine dönüş konusunda dikkatli olmalıyız."

“Raporumuz, Gerçekler ve Rakamlar Komitemizin bir dizi değerli ortağımızdan gelen girdilerle birlikte ürünüdür. Ayrıca Boston Consulting Group ile ortaklaşa devam eden bir proje olan Büyük Hasar Veritabanımızdan da veri yayınlıyoruz. Bu yılki raporun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”. 

 

Raporun tamamını IUMI web sitesinin istatistik bölümünden indirebilirsiniz:  https://iumi.com/statistics/public-statistics

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!