A.S.P.
İstanbul
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$
İLANIMIZ-1

KOSDER, Cumhuriyetin 100. Yılını Coşkuyla Kutladı

KARAS REKLAM
KOSDER, Cumhuriyetin 100. Yılını Coşkuyla Kutladı
Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER), Cumhuriyetin 100. yıl coşkusunu üyeleriyle birlikte yaşadı.

22 Ekim Pazar günü İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nde yapılan organizasyona, Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmesi Genel Müdürü̈ Cemalettin Şevli, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca, Denizcilik Fakülteleri Dekanları,  Akademisyenler, KOSDER üyeleri ve destekçi kuruluşların davetlileri katıldı.  
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan organizasyonun açılış konuşmasını KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik gerçekleştirdi. 


Cumhuriyetimizin 100. yılına şahitlik etmek çok büyük bir şans ve gurur vesilesi.”
Cumhuriyetin 100. yılına şahitlik etmenin çok büyük bir şans ve gurur vesilesi olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Hakan Çendik:”Her türlü zorluğa ve yokluğa rağmen özgürlüğü uğruna ölümü göze alarak tarihte görülmemiş bir zaferle milletimizi ‘İstiklaline’ ve Cumhuriyetimizin 100. yılına kavuşturan; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını anarak söze başlamanın yapılabilecek en güzel başlangıç olacağını düşünüyorum. Cumhuriyet ve demokrasi adına kurduğumuz tüm cümlelerin, 100 yıl boyunca coşkuyla yaptığımız tüm cumhuriyet şenliklerinin, daha da önemlisi demokrasimizin ve özgürlüğümüzün teminatı olan Cumhuriyetimizin mimarı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi huzurlarınızda bir kez daha sonsuz şükran ve rahmetle anıyorum.”


“Türk milleti, Cumhuriyete ve Cumhuriyetin değerlerine sonsuza dek sahip çıkacak.”
Hakan Çendik, Türk milletinin Cumhuriyete ve Cumhuriyetin değerlerine sonsuza dek sahip çıkacağını tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “29 Ekim 1923’te olduğu gibi bugün de aydınlık bir gelecek inşa etmek için bayrağı devralan bizler de; milli egemenliği temel alan, akılcı, çağdaş ve laik Cumhuriyetin işaret ettiği yolda sağlam adımlarla yürümeye devam ediyoruz. Bu kutlu yürüyüşün 100. yılında; bin bir fedakârlıkla küllerinden yeniden doğan kahraman bir neslin evlatları olarak, Cumhuriyetin tüm değerlerine sahip çıkmaya ve devraldığımız mirasa gözümüz gibi bakmaya söz veriyoruz.”
Cumhuriyete sahip olmanın ne denli önem arz ettiğinin çağımızda da daha iyi anlaşıldığını söyleyen Başkan Çendik,“Özellikle son 10 yıl içerisinde; yakın coğrafyamızda yaşanan savaşlar ve bir türlü son bulmayan üzücü gelişmeler, millet olarak bizleri bir araya toplayan Cumhuriyete ve onun paha biçilmez kazanımlarına daha sımsıkı ve daha güçlü sarılmamız gerektiğini bir kez daha açıkça gösteriyor.” dedi. 


Birlik ve beraberliğe de vurgu yapan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik,” Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna zemin hazırlayan birlik ve beraberliğin, bugün bizi burada bir araya getiren bir diğer değerli husus olduğunu belirtmek istiyorum. Müsaadenizle bu önemli ve gurur dolu birlikteliğin mimarları olan;  söz konusu Cumhuriyet ve Atatürk olunca büyük bir teveccüh göstererek desteklerini esirgemeyen sponsorlarımıza, bundan bir buçuk yıl önce etkinliğimizi KOSDER 'in ajandasının ilk sırasına yazan bir önceki dönem Başkanımız Sayın Pınar Kalkavan Sesel’e ve büyük bir aile olduğumuzu her zaman hissettiren ve bizleri eşleri ile birlikte yalnız bırakmayan değerli üyelerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.


“Organizasyondan elde edilen gelir; Cumhuriyetin 100. yılında 100 öğrenciye burs desteği sağlayacak.”
Denizci öğrenciler için de bir müjde açıklayan Başkan Çendik, organizasyondan elde edilen gelirle Cumhuriyetin 100. yılında 100 öğrenciye burs desteği sağlayacaklarını ve sektörden geleni yine sektöre aktaracaklarını kaydetti. 


Açılış konuşmasının ardından organizasyon, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “Kurtuluş’tan Kuruluş’a” başlıklı söyleşisiyle devam etti. 
Ayrıca davette misafirler, duygu ve düşüncelerini gecenin anısına hazırlanan hatıra defterine aktardılar.  
Gece, davetlilerin hep birlikte söylediği marşlar ve Atatürk’ün sevdiği şarklılar eşliğinde son buldu. 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!