A.S.P.
İstanbul
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$
İLANIMIZ-1

Denizciler, beybabalarını unutmadı

KARAS REKLAM
Denizciler, beybabalarını unutmadı
Geçtiğimiz yıl 23 Kasım’da aramızdan ayrılan denizcilerin Beybabası duayen denizci, UZMAR’ın kurucusu Kaptan Altay Altuğ, ailesi ve sevenleri tarafından kabri başında anıldı.

Kıdemli Kaptan Altay Altuğ, 1952 yılında bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden mezun oldu. Türkiye Denizcilik Kurumu’nda (Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.) 1961’e kadar yolcu ve kargo gemilerinde görev yaptı.

Altay Altuğ, çalıştığı gemide ikinci kaptan olarak vazifesine devam ederken kargo bölümünde çıkan bir yangından işçileri büyük bir cesaret örneği gösterip kurtarmasının ardından terfi ederek İzmir Limanı’nda kılavuz kaptan olarak görevlendirildi. Sonrasında İzmir Limanı Baş Kılavuz Kaptanlığı’na yükselen Altuğ, emekli olana kadar bu görevini sürdürdü. Altuğ, ilk modern pilot istasyonunu İzmir’de yüzen bir duba üzerine kurdu. VHF telsiz haberleşme tesislerini ilk olarak faaliyete geçirdi. İzmir Aliağa Rafinerisi’nde kılavuzluk hizmetlerinin kurulmasında önemli bir rol oynadı.

1979’da emekli olduğunda, içinde Türkiye’nin ilk özel kılavuzluk ve römorkörcülük şirketini kurmak için derin bir coşku ve girişimcilik hevesi vardı. Benzersiz bir lider ve öncü olarak hareket eden Altuğ, ideali olan bu girişimi hayata geçirerek Türkiye’de bir ilki başardı ve bu hizmetleri çağdaş uygulamalara dönüştürdü.

Geçtiğimiz yıl 23 Kasım’da aramızdan ayrılan Beybabamız, duayen denizci, UZMAR’ın kurucusu Kaptan Altay Altuğ, ailesi ve sevenleri tarafından kabri başında anıldı.

Kaptan Altay Altuğ vefatının ilk seneyi devriyesinde UZMAR Denizcilik’in hizmet verdiği Nemrut Kılavuzluk İstasyonu, Ambarlı Limanı, İskenderun Limanı ve Çanakkale Akçansa Limanı ile Kocaeli’nde bulunan UZMAR Tersanesinde, ayrıca İzmir Karşıyaka’da yaptırmış olduğu Kaptan Altay Altuğ İlkokulu’nda, doğum yeri olan Balıkesir’in Balya ilçesinde ve İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Yerleşkesi’nde de saygı ve sevgiyle anıldı. Mezun olduğu İTÜ Denizcilik fakültesinde anısına lokma dağıtıldı

İlk Özel Kılavuzluk teşkilatı

Bakanlık tarfından lisans verilen Türkiye’nin ilk özel kılavuzluk ve römorkörcülük şirketi UZMAR’ın kurucusu Kaptan Altay Altuğ’un, Türk ve dünya denizciliğine yaptığı katkıların yanı sıra eğitim alanında da önemli sosyal sorumluluk projelerinde imzası bulunuyor.

Beybaba, kpt, Altay Altuğ, mızıkasıyla, hemen hemen herkese dinlettiği Eski Dostlar şarkısının ezgisi hep kulağımızda olacak.

Yıllar önce iş konusunda verdiği tavsiyeyi sizlere anlatmadan geçemeyeceğim. Demişti ki iş yapmak için parasal sermaye çok önemli değildir.Önemli olan, bilgi ve iş konusunda olan önemli kişileri tanımak, ve hiç vazgeçmemek önemlidir. Elin biraz da açık, hoşgörü sahibi ve yardım sever olursan göreceksin ki para da sana gelecektir

Altay Kaptanın bu öğüdünü tutmaya çalıştım.

Kaptan Altay Altuğ’u saygı, sevgi, rahmet ve minnetle anıyoruz.

Yamaç Erözbek

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!