Kurban Bayramı
parcababa-erce
İstanbul
20 Haziran, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$
İLANIMIZ-1

Hamburg Limanındaki Terminalin Yüzde 24,9’luk Hissesini Aldı

KARAS REKLAM
Hamburg Limanındaki Terminalin Yüzde 24,9’luk Hissesini Aldı
Almanya'da Bakanlar Kurulu, Hamburg'daki en büyük limanın yüzde 24,9 hissesinin Çin merkezli nakliye şirketi Cosco'ya satışını onayladı. Satışa, Cosco'nun yüzde 35'lik hisse alma teklifinin yüzde 24,9'a indirilerek onaylanması dikkati çekti

Almanya'da Bakanlar Kurulu, Hamburg'daki en büyük limanın yüzde 24,9 hissesinin Çin merkezli nakliye şirketi Cosco'ya satışını onayladı. Satışa, Cosco'nun yüzde 35'lik hisse alma teklifinin yüzde 24,9'a indirilerek onaylanması dikkati çekti.

Alman kabinesi, CSPL'nin Hamburg'daki Tollerort konteyner terminalinde başlangıçta planlanan yüzde 35 yerine yüzde 24,9 hisse almasına izin vermeyi kabul etti.

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, Çinli şirketin limanda üç terminalden birinin yüzde 24,9'lik hissesini satın almasına Bakanlar Kurulu'nun onay verdiği belirtildi.

Geçen yıl, Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg limanında faaliyet yürüten lojistik firması HHLA ile Cosco Shipping Ports arasında yapılan görüşmeler sonucu Çinli şirket, limanda üç terminalden birinin yüzde 35'lik hissesini 65 milyon dolara satın almak için teklif vermişti.

Pekin'in, Berlin'i teklifi "siyasileştirmeme" çağrısına ve Hamburg liman otoritesinin bunun Alman ekonomisine zarar verebileceği konusunda uyarmasına rağmen Alman hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi, yatırımı onaylayıp onaylamama konusunda bölünmüş durumdaydı. Sosyal Demokrat Partili Başbakan Olaf Scholz, bu satışı gerçekleştirme konusunda istekli davranırken, Ekonomi ve Dışişleri Bakanları, Çin yatırımına karşı çıktı.

Alman kabinesinin limandaki satışa, Cosco'nun yüzde 35'lik hisse alma teklifini yüzde 24,9'a indirerek onay vermesi dikkati çekti. Alman hükümeti, bunu "Çinli şirketin bloke edici bir azınlığa sahip olmasını ve söz konusu liman terminalini işleten HHLA şirketinin kararlarını etkileyebilmesini engellemek" olarak değerlendirildi. Hamburg Limanı yetkililerine göre, Çinli şirketle anlaşma, Antwerp ve Rotterdam limanlarına karşı rekabette önemli bir adım olacak.

Bu arada, Scholz'un G20 Liderler Zirvesi öncesi gelecek ayın başında iş insanlarının oluşturduğu bir heyetle Çin'i ziyaret etmesi bekleniyor. Çin devletine ait China Cosco Shipping Corporation'ın yan kuruluşu olan Cosco Shipping Ports'un hisseleri Hong Kong borsasında işlem görüyor.

Öte yandan, salı akşamı Ukrayna ziyareti sırasında ARD'nin "Tagesthemen" programında konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Çin'e aşırı bağımlı olunmaması konusunda uyarıda bulundu. Steinmeier, "Gelecek için dersler çıkarmalıyız ve ders çıkarmak da mümkün olan her yerde tek taraflı bağımlılıkları azaltmamız gerektiği anlamına geliyor. Bu özellikle Çin için de geçerli. Çin'in komşularıyla çok daha yoğun bir şekilde konuşmamız çok önemli ancak bu kesinlikle Çin'le olan ticari ilişkilerimizin, ekonomik ilişkilerimizin yerini alamaz. Ancak Güneydoğu Asya, Doğu Asya ile ilişkilerimizi yeniden dengeleyebileceğimizi düşündüğüm 700 milyon nüfuslu bir bölge" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

HABER GÖNDER

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!