A.S.P.
İstanbul
13 Temmuz, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$
İLANIMIZ-1

Tahıl Koridoru Anlaşması’ndaki Belirsizlik Ukrayna’dan Sevkiyatı Yavaşlattı

KARAS REKLAM
Tahıl Koridoru Anlaşması’ndaki Belirsizlik Ukrayna’dan Sevkiyatı Yavaşlattı
Ukrayna'dan Birleşmiş Milletler (BM) inisiyatifi ile yapılan gemi yüklemeleri, anlaşmanın bu ay yenilenmemesi ile gemilerin hareket edemeyeceği endişesiyle yavaşlıyor

Gemi sahiplerinin anlaşmanın bu ay uzatılmaması ihtimaline karşı ulaşımda yaşayacakları olası riskler yüzünden sevkiyatını önemli ölçüde yavaşlattığı bildirildi

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması konusundaki belirsizlik yüzünden Ukrayna’dan tahıl sevkiyatının son haftalarda azaldığı bildirildi.

Konuyla ilgili verileri toparlayan ve bu alanda uzman kaynakların görüşlerine atıfta bulunan Reuters, gemi sahiplerinin anlaşmanın bu ay uzatılmaması ihtimaline karşı ulaşımda yaşayacakları olası riskler yüzünden sevkiyatını önemli ölçüde yavaşlattığını duyurdu.

Reuters’e bilgi veren kaynaklara göre, gemi sahiplerinin gelecek için uzun dönem plan yapamaması sevkiyatın yavaşlamasındaki en önemli neden.

BM’nin girişiminde Türkiye’nin desteğinde Ukrayna ve Rusya arasındaki anlaşma 18 Mayıs’ta sona erecek.

Anlaşmanın uzatılması için taraflar arası görüşmeler sürerken Moskova, taleplerini karşılanmaması halinde yeni bir uzatmaya gitmeme tehdidinde bulunuyor.

Anlaşma uyarınca, Ukrayna şu ana kadar 29,5 milyon ton tarım ürününü Karadeniz üzerinden gemilerle ihraç etti.

Bununla birlikte, daha önce haftada 4 tanker Ukrayna’dan yükleme yaparken, son hafta içinde yaşanan belirsizlik yüzünden bu sayı 2’ye düştü.

Küresel tahıl sevkiyatında önemli bir yeri olan Norveçli NORDEN şirketi yöneticisi Jan Rindbo, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Şu anda için tahıl sevkiyatına katılmıyoruz... Riskli bir alan ve kargo gemisi varana kadar anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağını tahmin etmek çok zor.” diyerek endişesini dile getirdi.

Deniz taşımacılığındaki önemli veri platformu Shipfix’e göre, Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı için mart ayında 489 tanker gemi siparişi verilirken, bu sayı nisan ayında 355'e düştü.

Tanker siparişleri hızla düştü

Shipfix verilerine göre, şu anda piyasada tahıl sevkiyat yapacak gemiler için 107 sipariş varken, önümüzdeki aylar için sipariş sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor..

Bu arada 40 ila 60 tanker ise inceleme tamamlanmadığı için hala Ukrayna limanlarını hala terk edememiş durumda.

Tankerler için ise değişen savaş koşulları yüzünden her yedi günde bir ayrı sigorta yapılıyor.

Sigorta şirketlerinin, anlaşmanın uzamama ihtimaline karşı risk primlerinde yeni ayarlamalara gitmek için hazırlandıkları da yine gelen haberler arasında.

İstanbul’da bugün teknik düzeyde toplantı düzenlenecek

Tahıl girişiminin süresinin uzatılmasına yönelik, İstanbul'daki Ortak Koordinasyon Merkezi'nde BM, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’dan teknik personelin katılacağı bir toplantı bugün düzenlenecek.

Bunun ardından BM temsilcisiyle, üç ülke savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da gelecek hafta bir araya gelmesi planlanıyor.

Türkiye umutlu, Rusya temkinli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl girişimine yönelik toplantıya ilişkin dün Kayseri’de yaptığı açıklamada, “Görüşmelerden, konuşmalardan aldığımız izlenim bu çalışmaların olumlu şekilde sonuçlanacağı yönünde. Bunun için çalışıyor, buna gayret gösteriyoruz." dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, önceki gün yaptığı açıklamada ise Tahıl Koridoru Anlaşması’na yönelik temasların sürdüğünü belirterek “Bu anlaşmanın tüm koşullarının yerine getirilmesiyle, çok uzun zaman önce bu anlaşma ilk devreye alındığında vardığımız anlaşmaların uygulanmasıyla ilgileniyoruz.” dedi.

Anlaşma kapsamındaki tüm şartların yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Peskov, “Doğal olarak bu anlaşmanın tüm koşullarının yerine getirilmesiyle, çok uzun zaman önce bu anlaşma ilk devreye alındığında vardığımız anlaşmaların uygulanmasıyla ilgileniyoruz. Bu konuda temaslar sürüyor.” diye konuştu.

Peskov, anlaşmanın uzatılma ihtimaline ilişkin bir soruya “Şimdiye kadar iyimser olmak için çok az gerekçe var.” yanıtını verdi.  (Reuters- Euronews)

 

 

 

HABER GÖNDER

  Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


  • 0
   SEVDİM
  • 0
   ALKIŞ
  • 0
   KOMİK
  • 0
   İNANILMAZ
  • 0
   ÜZGÜN
  • 0
   KIZGIN

  Yorum Yazın

  E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

  Başka haber bulunmuyor!