A.S.P.
parcababa-erce
İstanbul
22 Haziran, 2024, Cumartesi
  • DOLAR
    32.30
  • EURO
    35.15
  • ALTIN
    2406.9
  • BIST
    10401.67
  • BTC
    67490.92$

Botav İYK Sezon Açılışını Çanakkale Zaferi Kupası ile Yaptı

20 Mart 2023, Pazartesi 13:35
reklam yerim makale içi

İYK Yat Trofesi’ne puan veren Çanakkale Zaferi Kupası, uzun bir aranın verdiği özlemle yarış ekiplerini bir araya getirdi. IRC ve Gezi sınıflarında 35 teknenin kayıt verdiği coğrafi rotalı mücadelede startı DHO Komutanı Tuğamiral Ramazan Özoğul verdi. Yağmur altında ve güçlü rüzgarla gerçekleşen yarışa iliklere işleyen soğuk damgasını vurdu ama rüzgarı bulanlar şikayetçi değildi.

İstanbul’da aylardır “billenen” yarış ekipleri, İstanbul Yelken Kulübü’nün “klasikleri” arasında yer alan ve yat yarışlarında sezon açılışının yapıldığı 108. Yıl Çanakkale Zaferi Kupası’nda “kurtlarını döktü”.

Yağışlı ve rüzgarın poyrazdan güçlü estiği parkurda 7 derece olan hava sıcaklığının hissedilen etkisi de 3-4 dereceye kadar geriledi. Buna rağmen “yarış harareti” içinde olan ekipler, sezonu güzel bir rüzgarla açtıkları için durumlarından pek de şikayetçi değildi.



STARTI DHO KOMUTANI VERDİ

35 teknenin kayıt verdiği ve bu yıl 18 Mart’a denk gelen Çanakkale Zaferi Kupası’nda startı Kalamış Koyu açıklarına demirli Komite Botu’na İYK Viskomodoru Koru Sarıkaya eşliğinde bir botla gelen Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Ramazan Özoğul verdi. İYK’nın diğer Viskomodoru Gül Çelikel ise ekibi ile yarıştaydı.

Deniz Harp Okulu yarışa IRC1'de Tıramola, IRC2'de Abosa, IRC4'te Zıpkın, Deniz Kızı 15 - 16 ve 17 olmak üzere 6 tekne ile kayıt verdi. Ancak Deniz Kızı 16 start hattına gelmedi.  



EKİPLER ÜÇ FARKLI ROTADA YARIŞTI

Yarış Komitesi Başkanı Levend Gürkan, 5 dakika uyarısı ile saat 11.30’da 15 tekneden oluşan IRC0-1-2 gruplarını yaklaşık 28 deniz mili mesafeli rotaya gönderdi. İlk grubun Moda önlerindeki rüzgarüstü şamandırası dönüşleri tamamlandıktan sonra saat 11.40’ta 15 teknenin yer aldığı IRC3 ve 4’ler yaklaşık 22 deniz mili, 5 teknenin bulunduğu Gezi sınıfı da saat 11.50’de 17 deniz mili mesafeli rotalarına yelken bastı.

Kuzeydoğu yönlü rüzgarın ağırlıklı olarak 10-14 knot aralığında estiği, yer yer 7-8 knot’a gerilediği parkurda ekipleri en çok rüzgarüstü seyirde güçlü akıntı zorladı.  



İLK FİNİŞİ ENKA CHEESE YAPTI

İlk finişi Fenerbahçe Sığlık Çakarı, Yassıada, Burgazada, Kaşık (Pide) Adası, Vortonoslar ve  Dalyan-Caddebostan şamandırasını iskelede döndükten sonra Kaşık (Pide) Adası’na gidip Moda önlerinde yaklaşık 28 millik rotasını 3 saat 47 dakikada tamamlayan Levent Peynirci yönetimindeki ENKA Cheese yaptı.

Tüm sınıfların Moda önlerindeki rüzgarüstü ardından Fenerbahçe Sığlık Çakarı’nı döndüğü yarışta mücadele IRC3 ve 4’ler için Kınalıada - Dalyan (Caddebostan) şamandırası, Fenerbahçe Sığlık Çakarı, Gezi sınıfı için de Dalyan (Caddebostan) şamandırası dönüşlü parkurda gerçekleşti.



SEZONUN İLK YARIŞINDA BİRİNCİLER

Son teknenin 16.57’deki finişi ile tamamlanan Çanakkale Zaferi Kupası’nda ENKA Cheese IRC0 grubunda birincilik elde ederken, IRC1’de Logo (Tuğrul Tekbulut / Onur Bilgen), IRC2’de Eker Yelken Takımı-Dojo (Doğa Arıbaş), IRC3’te KIA-Alize 34.7 (Sinan Sümer / Utku Gönener), IRC4’te DHO Zıpkın (Deniz Harp Okulu / Kadir Ataseven), Gezi’de de Silk 1 (GSSK / Vefik Ulus) sınıf birinciliklerine adlarını yazdırdı.

Yarışların tamamlanmasından sonra Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Ramazan Özoğul’un katıldığı İYK tesislerinde düzenlenen ödül töreninde dereceye giren ekiplere kupaları verildi.



108. YIL ÇANAKKALE ZAFERİ KUPASI (Geçici Sonuçlar)
18 Mart 2023, Cumartesi
(Moda-Adalar-Caddebostan parkuru / Coğrafi)

IRC0
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.30
1. ENKA Cheese (Levent Peynirci) 15.17.07
2. Urbancare-7 Bela (7 Bela Ortaklar / Gürsel Öztürk) 15.21.57
3. DUE (Feyyaz Yüzatlı) 15.27.48

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 4
Start saati: 11.30
1. Logo (Tuğrul Tekbulut / Onur Bilgen) 15.45.11
2. MSI Sailing Team AG-Anything Goes (Barbaros Sarp / Ahmet Köroğlu) 15.42.06
3. Borusan Racing-Evolution (Borusan Lojistik / Ali Tezdiker) 15.48.50

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 7
Start saati: 11.30
1. Eker Yelken Takımı-Dojo (Doğa Arıbaş) 15.55.47
2. ETİ-Alize M (Sinan Sümer / Emre Yüksel) 15.50.43
3. TÜPRAŞ-Fenerbahçe 5 (FBSK / Uğur Esen) 15.50.55
DNF: DHO Abosa (Deniz Harp Okulu / Şahin Korkmaz)

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 8
Start saati: 11.40
1. KIA-Alize 34.7 (Sinan Sümer / Utku Gönener) 15.23.24
2. Anadolu Hayat Emeklilik-Pupa (Cenk Tekkaya / Bartu Özsoy) 15.28.52
3. Shell-Alize (Sinan Sümer / Ceren Celayir) 15.32.48

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 7
Start saati: 11.40
1. DHO Zıpkın (Deniz Harp Okulu / Kadir Ataseven) 15.45.34
2. Setur Marinas-Kupa Kızı Team Atlantis (Gül Çelikel) 15.50.49
3. Alize G 28 (Sinan Sümer / Hüseyin Akça) 15.50.30
DNC: DHO Deniz Kızı 16 (Deniz Harp Okulu / Muhammed Ali Şahin)

GEZİ
Kayıtlı tekne sayısı: 5
Start saati: 11.50
1. Silk 1 (GSSK / Vefik Ulus) 15.18.41
2. Shine Away (İbrahim Tunay Can) 15.16.52
3. Provision Sailing Team-Cenoa (Çağdaş Artu / Eren Özdal) 15.13.26
  
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.