A.S.P.
İstanbul
22 Temmuz, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.30
 • EURO
  35.15
 • ALTIN
  2406.9
 • BIST
  10401.67
 • BTC
  67490.92$

İngiltere Kıbrıs'ı Tanıyacak mı?

03 Ağustos 2023, Perşembe 15:38
reklam yerim makale içi

KKTC'nin tanınmasına İngiltere'den önemli bir destek geldi. İngiliz vekil Wilson, "KKTC’nin Birleşmiş Milletler tarafından bağımsız bir devlet olarak kabul edilememesi için hiçbir neden yok" dedi.

 

"Söyleyin onlara burası bağımsız bir Cumhuriyet'tir."

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bağımsız bir devlet olarak kurulduğunu dünya ve tarih önünde ilan ediyoruz." sözleriyle KKTC'nin kuruluşunu dünyaya haykırmıştı.

İngiliz vekil: KKTC'nin tanınmaması için hiçbir neden yok

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) tanınmasına İngiltere'den önemli bir destek geldi.

İngiliz Milletvekili Sammy Wilson, KKTC'nin tanınması gerektiğini vurguladı.

İngiliz siyaset dergisi Politicshome'da bir yazı kaleme alan Sammy Wilson, "Kıbrıs Adası’nda sınırın her iki tarafında tam olarak işleyen hükümetler ve demokratik sistemler var’’ diye yazdı.

Wilson, KKTC’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınmaması için bir neden yok olmadığının altını çizdi.

"Kıbrıs’ta çözüm planlarını Rumların reddediyor"

 

İngiliz Milletvekili, Kuzey İrlanda barış sürecinde imzalanan ve "Hayırlı Cuma Anlaşması" olarak da bilinen Belfast Anlaşması’na işaret etti, "Kosova'nın bağımsızlığına ilişkin Uluslararası Adalet Divanı'nın 2010 kararı KKTC'nin talebine daha fazla yasallık sağlamalıdır." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’ta çözüm planlarını Rumların reddettiğine işaret eden Wilson, İngiltere’nin bu süreçte Kıbrıs Türkleri ve Rumlar arasında arabulucu olmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde de İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Iain Duncan Smith, İngiltere'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne doğrudan uçuşların düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Smith, "Yapılması çok basit olan bu meseleyi çözüp çözemeyeceğimizi görmek için hükümetle görüşmeye devam edeceğim ve bunu yapmaya çalışmalıyız." ifadesini kullanmıştı.

Kıbrıslı Türkler, Türkiye ya da Rum kesimi üzerinden KKTC'ye uçabiliyor

İngiltere'nin KKTC'yi bağımsız bir devlet olarak tanımaması nedeniyle bu ülkeden KKTC'ye doğrudan uçuş yapılmıyor. İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türkler, Türkiye ya da Rum kesimi üzerinden KKTC'ye uçabiliyor.

Kıbrıslı Türkler, daha önce birçok kez İngiltere'den KKTC'ye direkt uçuşların yapılması için "KKTC'ye direkt uçuşlara izin verin" başlıklı imza kampanyaları başlatmıştı.

 

İngiliz vekilden çağrı: İngiltere'den KKTC'ye doğrudan uçuşlar yapılsın

 

İngiliz parlamentosu da düzenlenen kampanyaların 10 bin imzayı geçmesi sebebiyle yazılı açıklama yaparak, KKTC'ye doğrudan uçuş düzenleme gibi bir planlarının olmadığını duyurmuştu.

"İngiltere KKTC'yi tanımayı düşünüyor"

Önceki yıllarda Boris Johnsom hükümetinin KKTC'yi bağımsız bir ülke olarak tanımayı düşündüğü gündeme gelmişti.

İngiliz medyası, Johnson hükümetinin KKTC'yi tanımayı düşündüğünü iddia etti.

İddia, hükümete yakın kaynaklara dayandırıldı. KKTC'nin bağımsız ülke olarak resmen tanınmasının adada taraflar arasındaki dengeyi sağlayacak bir adım olacağı belirtildi.

 

Poyraz Grup tarafından

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.